Akbank agresif olacak

2009 yılında şartlar gereği biraz küçüldüklerini kaydeden Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt "Yeniden daha agresif bir banka görebilirsiniz" dedi

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, 2010 yılının bankalar için test yılı olduğunu ancak piyasada lider konumundaki bankaların başarılı bir yıl geçirmesini beklediğini söyledi.Bazı haber ajanslarına açıklamalarda bulunan Akkurt, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin'in, Merkez Bankası'nın faiz indirimleriyle rahat bir dönem geçiren bankaların, 2010'da gerçek durumlarının test edileceği şeklindeki yorumunu değerlendirdi. Akkurt, 2010'da bankacılık sektörünün yüzde 12- 13 civarında büyümesinin söz konusu olabileceğini, banka olarak da kredilerde önümüzdeki yıl yüzde 15-16 civarında bir büyüme yakalayabileceklerini kaydetti.

'60 ŞUBE AÇARIZ'
Akbank'ın pazardaki konumuna yönelik soru üzerine Akkurt, Akbank'ın geçmişte her konuda birinci banka olduğunu hatırlattı ve ekledi: "2009'un şartları gereği biraz küçüldük. Şimdi tekrar piyasadayız." Akkurt, ''Bundan sonra daha agresif bir Akbank mı göreceğiz?'' sorusuna ise ''Görebilirsiniz. Biz zaten agresiftik de, biraz soğuttuk ortamı'' karşılığını verdi. Aktiflerde 2009 yılı sonunda yüzde 6-7 civarında büyüme olmasını beklediklerini, 2010'da ise yüzde 10'larda olabileceğini ifade eden Akkurt, bankada aktif kârlılığın şu anda yüzde 3'ün üzerinde bulunduğunu, 2009'un 2008'e göre daha iyi gittiğini ve problemli kredilerin etkisini daha fazla yitirmeye başladığını vurguladı. Akkurt, 2009'da şube sayısını cüzi bir miktarda artırdıklarını belirterek şubeleşmeye devam edecekleri 2010 yılında en az 50-60 şube açmayı düşündüklerini, ancak bunun kesinleşmiş bir rakam olmadığını, bütçe çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

'IMF SÜRPRİZ OLUR'
Türkiye'nin şu sıralarda çözmesi gereken sorunlarından bir tanesinin ülke notu olduğunu söyleyen Akkurt, IMF ile bir anlaşmanın buna önayak olabileceğini kaydetti. IMF ile bir anlaşmanın olmaması durumunda çok fazla trend değişikliği olmayacağına işaret eden Akkurt, "Aslında piyasa IMF'nin olmaması üzerine kurulu, IMF olursa güzel tatlı bir sürpriz olur" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN