Haber turu

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 09.10.2009 ABONE OL
ABD'nin bütçe açığı 1.4 trilyon dolar
ABD Kongresi Bütçe Ofisi, 30 Eylül'de biten mali yılda bütçe açığının üçe katlanarak 1.4 trilyon dolara ulaşacağı tahmininde bulundu. Bütçe ofisi, gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 9.9'una karşılık gelen bütçe açığının İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ortaya çıkacak en büyük açık olduğunu bildirdi. Ağustos ayındaki bütçe tahminlerinde, bu yıla ilişkin bütçe açığı tahmini 1.58 trilyon dolar olarak hesaplanmıştı. Rekor seviyede açık verilmesinde, vergi gelirindeki büyük düşüş, kurtarma yardımları ve teşvik paketlerinin etkili olduğu belirtildi.

Al Capone'nin evi açık artırmaya çıkıyor
YERALTI dünyasında işlediği suçlar ve vergi kaçakçılığı ile tarihte yerini alan ünlü mafya lideri Al Capone'nin uzun yıllar boyunca saklandığı yerlerden biri olan Wisconsin'daki evi açık artırmayla satışa çıkarılıyor. 407 hektar alan üzerindeki evin açık artırma fiyatı 2.6 milyon dolardan başlayacak. Hideout Şirketi'nin sahibi Guy Houston, 1950'de satın aldığı evi turistlerin gezebileceği şekilde renove etmiş ve Al Capone'nin saklandığı ev olarak tanınan mekanı para karşılığı ziyarete açmıştı. Evin 37 hektarlık bir gölü ve sekiz garajı bulunuyor.

'Uçağa binmeden önce tuvalete git'
JAPON Havayolu Şirketi All Nippon Airways (ANA), karbon emisyon oranını azaltmaya yönelik başlattığı program çerçevesinde yolcularından uçağa binmeden önce tuvalet ihtiyaçlarını gidermelerini istiyor. Şirketi sözcüsü Megumi Tezuka, yaptırdıkları araştırmada, yolcuların yüzde 50'sinin uçuş öncesi tuvalet ihtiyaçlarını havaalanında gidermeleri halinde hafifleyecek olan uçağın harcayacağı aylık karbon emisyon miktarının 4.2 ton oranında azalacağını belirtti. Tezuka, uçakta ayrıca geri dönüşümlü kağıt bardak ve plastik şişe kullandıklarını söyledi.

Versace Japonya'dan çıkma kararı aldı
ELTON John, Jennifer Lopez gibi ünlülerin favorileri arasında yeralan ünlü İtalyan markası Versace, yaklaşık 30 yıldır bulunduğu Japonya pazarından lüks tüketimdeki aşırı düşüş nedeniyle çıkma kararı aldı. Japonya'da şuana kadar şirket tarafından işletilen üç mağaza kapanırken bu ay sonunda Tokyo'daki ofisin de kapatılacağı açıklandı. Versace sözcüsü, yeni CEO Giangiacomo Ferraris'in şirkette yeniden yapılanma stratejisi uyguladığını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU