SPK'dan Fortis'e ceza

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Fortis Bank'a 16 bin 800 lira tutarında idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

SPK'nın haftalık bültenine göre, kurul ayrıca ''Bankanın bundan sonra yapacağı ilk genel kurul toplantısında Sermaye Piyasası Kanunu'nun ilgili maddesi uyarınca verilen idari para cezaları ile olarak ayrı bir gündem maddesiyle ortaklara bilgi verilerek, idari para cezalarıyla ilgili olarak banka yönetim kurulu üyeleri hakkında sorumluluk davası açılabileceği hususlarının yapılacak ilk genel kurulda ortakların bilgisine sunulması gerektiği konusunda bankanın bilgilendirilmesi'' kararı aldı.

Ayrıca kurul, Fortis Bank'ın sermayesinde yüzde 94,11 oranında paya sahip olan ana ortağı FortisBank SA/NV;nin sermayesini temsil eden payların yüzde 99,93'ünün, Belçika devletinin tamamına sahip olduğu kamu tüzel kişiliği niteliğindeki Societe Federale de Participations et d'Investissement/Federale Participatie-en Investeringsmaatschappij (SFPI) tarafından satın alınması ve satın alınan söz konusu payların yüzde 74,94'ünün Fransız uyruklu BNP Paribas S.A.ya (BNP Paribas) devredilmesi nedeniyle bankanın diğer ortaklarına karşı doğan çağrıda bulunma yükümlülüğünden muafiyet istemini değerlendirerek, SFPI ve BNP Paribas'a ilgili düzenlemeler çerçevesinde çağrıda bulunma zorunluluğundan muafiyet verilmesine karar verildi.

DİĞER KARARLAR

Yataş Yatak ve Yorgan Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin 75 milyon lira tavanla kayıtlı sermaye sistemine geçişine izin verilirken, bu amaçla esas sözleşmede yapılacak tadil tasarılarına kuruldan uygun görüş kararı çıktı.
Kurul, Taib Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin hakim ortağı Taib Yatırımbank A.Ş.'nin yüzde 58,57'sinin dolaylı olarak Dubai Financial Group LLC tarafından devralınmış olması nedeniyle aracı kurumun ortaklık yapısının dolaylı olarak yüzde 58,10 oranında değişmesine izin verilmesine ilişkin olarak yapılan başvuruyu olumlu karşıladı.

ÇBS Printaş Oto Boya ve Gereçleri Sanayi A.Ş. hisse senedinde 08.06.2007 tarihinde gerçekleştirilen işlemlerin incelenmesi sonucunda ise söz konusu tarihte Printaş hisse senedinde gerçekleştirilen manipülasyon suçunun unsurlarını içeren fiilleri nedeniyle, Selçuk Demir hakkında yasanın 49. maddesi uyarınca savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına ve hakkında borsalar ve teşkilatlanmış diğer piyasalarda geçici işlem yasağı getirilmesine karar verildi.

BİZE ULAŞIN