Tekstilin okulları bir bir kapanıyor

Tekstil ve konfeksiyon sektörünün lider kuruluşları Denizli Basma, Abbate, Funika'da peş peşe yaşanan havlu atmalar ve acı kayıplar, istihdam deposu sektörde üzüntü ve endişe yarattı Sadece Denizli'de 6 bin tekstil işçisi işini kaybederken olumlu mesaj da geldi. Siparişler geldiğini belirten Denizli Sanayi Odası Başkanı Keçeci, "Ocak'a kadar dayanırlarsa kefeni yırtarlar" dedi

Türkiye'nin istihdam deposu ve ihracatın lokomotifi tekstil ve konfeksiyon sektöründe son günlerde kötü haberler geliyor. Önce Denizli'nin 'Amiral Gemisi' Denizli Basma kapısına kilit vurdu. Ardından Abbate'nin ikinci fabrikası satıldı. Ve yine Denizli'nin yenilikçi firması Funika'nın sahibi Nuri Sözkesen intihar etti. Peş peşe gelen olaylar, insanlara sektörde neler oluyor dedirtti. Küresel krizle birlikte sık sık üretime ara vermeler gözlenen sektörde artık kırılma noktasının geçildiği görülüyor. Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli'de sadece 1 yıl içinde sektörde çalışan işçi sayısının 42 binden 36 bine indiğine işaret ederken, yaşananların sadece bu kente özgü olmadığının altını çizdi. Keçeci, "Bugün bu kriz Denizli'de görülüyor ama bilançoların bozukluğu yalnız Denizli'ye mahsus değil, Türkiye'nin genelinde bu durum var" dedi.

'OCAK'TA KEFENİ YIRTARLAR'
Keçeci, sektörde Ağustos ayından itibaren bir düzelme olduğunu ve yüzde 80 kapasite ile çalışıldığını belirterek, "Noel nedeniyle yurtdışından siparişler var, ocağa kadar gidilebilirse kefeni yırtarlar" dedi. İTKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, büyük yatırımlarda büyük sıkıntılar oluştuğunu, kısa vadeli kredilerle büyümek zorunda kalan firmaların küresel krizin darbesini yedikçe toparlanmalarının güçleştiğini söyledi. Belki de en çarpıcı yorum TGSD Başkanı Ahmet Nakkaş'tan geldi. Sektörün yapı taşları, duayenleri diye nitelediği kapanan firmaların tekstil ve konfeksiyona nitelikli iş gücü kazandırdığına dikkat çekerek, "Bırakın ekonomik değer ortaya koymalarını, her biri eğitim kurumuydu, her biri okuldu" diye konuştu. Yaşananları münferit olay olarak değerlendiren Sanko Holding Başkanı Abdülkadir Konukoğlu ise, sıkıntının firmalara ve kişilere göre değiştiğini ifade ederek, "İşini bilenler tekrar satışa başladı" dedi.
ÜNLÜ MARKA BANKAYA GEÇTİ
Türkiye'nin en iyi gömlek markaları arasında bulunan Abbate, kullandığı krediyi ödeyemeyince icra ile satıldı. Markayı ve fabrikayı borcuna karşılık Halk Bankası aldı.

AMİRAL GEMİSİ HAVLU ATTI
Denizli'nin "Amiral Gemisi" olarak gösterilen Denizli Basma, kapısına kilit vurdu. 36 yıllık firma yıllık 35 milyon metre kumaş üretim kapasitesi ile Avrupa çapında bir kuruluştu.

BORÇLARI SONU OLDU
"UFO'cu işadamı' olarak bilinen Funika'nın sahibi Nuri Sözkesen, intihar etti. En büyük hayali "Uzaya çıkan ilk Türk olmak" olan Sözkesen, yenilikçi ürünlere imza atmıştı.

BİZE ULAŞIN