Üretim Ağustos'ta kan kaybetti sanayicinin gözü yeni teşviklerde

Ağustos'ta aylık yüzde 5.7, yıllık yüzde 6.3 daralan sanayi üretimi toparlanamıyor. Ekonomistler artı rakamların Aralık'ta çıkabileceğini öngörürken, sanayiciler ise vergi teşviklerinin devamını istiyor

SANAYİ üretiminde daralma Ağustos'ta hız kesmeye devam etti ancak toparlanmanın çok yavaş olacağını göstererek moralleri bozdu. Yıllık bazda sanayi üretimi yüzde 6.3, aylık bazda ise yüzde 5.7 daraldı. Türkiye İstatitistik Kurumu (TÜİK) Temmuz ayı için daha önce açıkladığı yüzde 9.2'lik daralmayı da yüzde 9.0 daralma olarak revize etti. Böylece, son bir yıldır aralıksız daralan sanayi üretimi Ağustos'ta azaldı. Aylık bazda bakıldığında sanayi üretiminde yaşanan yüzde 6 civarındaki daralmanın işgünü sayısındaki azalma ve mevsimsel faktörlerden kaynaklandığını belirten BGC Partners Başekonomisti Özgür Altuğ, veri sonrası yayımladığı notta şöyle dedi: "Ancak Ağustosta toparlanmanın hızında bir yavaşlama olduğu dikkat çekiyor. Ağustos ayı sanayi üretimi verileri yılın üçüncü çeyreğinde de üretimde yaşanan daralmanın devam ettiğini teyit ediyor. Sanayi üretiminde ikinci çeyrekteki yüzde 15.3'lik yıllık daralmanın üçüncü çeyrekte yüzde 7 seviyesinde gerçekleşmesini bekleniyoruz. Baz etkisinin, eylülden itibaren daha fazla görülmeye başlamasını ve etkinin yılın geri kalanında da devam etmesini bekliyoruz. Ancak bu sadece daralmanın hızını azaltacak. Bu yıl yıllık bazda ilk büyümenin aralıkta görülmesini bekliyoruz."

DESTEK DEVAM ETMELİ

Sanayici ise teşviklerin devam etmesini istiyor. İstanbul Sanayi Odası başkanı Tanıl Küçük, "Önümüzdeki aylarda, bir önceki yıla göre oranlar, geçen yılın baz etkisi nedeniyle nispeten makul seviyelerde gelecektir. Bundan sonra aylık verileri izlemeliyiz. Küçülmenin önümüzdeki aylarda da devam edeceği endişesini taşıyoruz. Bir önceki aya göre son 5 ayda görülen iyi gidişat ÖTV-KDV indirimlerinin sonucudur. ÖTV-KDV indirimleri yeniden gündeme gelmeli ve iç piyasayı canlandıracak başka tedbirlerle de desteklenerek mutlaka devam etmelidir" dedi.

TOPARLANMA SÜRECEK

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Ağustos ayı sanayi üretimi verilerini değerlendirdiği yazılı açıklamada sanayi üretimindeki daralmanını hız kestiğini, sonbaharda toparlanma eğilimine devam edeceğini kaydetti.

BİZE ULAŞIN