'Enerji hatlarının güvenliği bütün dünya için önemli'

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov'un BM Genel Kurulu sırasında yaptığı temasların içeriği açıklandı. Berdimuhammedov'un mesajları arasında enerji güvenliği, barış ve istikrar çağrısı ön plana çıktı

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un BM Genel Kurulu dolayısıyla geçtiğimiz ay bulunduğu ABD'de yaptığı temasların ayrıntıları kamuoyuna açıklandı. Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçisi Maksat Dövletsahadov dün verdiği brifingde, Berdimuhammedov'un 21-25 Eylül 2009 tarihleri arasında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmanın yanı sıra devlet ve hükümet başkanları ile iş dünyası temsilcileri ile görüşmeleri hakkında bilgi verdi. Büyükelçi Dövletsahadov, "Sayın Devlet Başkanı, Genel Kurul'da Türkmenistan'ın dış siyasetteki temel amacının global çatışmaların önlenmesi, geri kalmış ülkelere yardım edilmesi olduğunu anlattı" dedi.

TÜRKİYE ÖNEMLİ
Berdimuhammedov'un, terörist tehditler ortadan kalkmadan, küresel silahlanma ve soykırım amaçlı silahlanma ile mücadele edilmeden, istikrar ve barış sağlanamayacağına dikkat çektiği kaydedildi. Berdimuhammedov, Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde ise "Türkmenistan'ın Türkiye ile coğrafi yakınlığı yanında tarihi bağları var. Türkiye, Türkmenistan için önemli. Türk işadamlarıyla ilişkileri sürdürmek istiyoruz" dedi. Erdoğan ise global ekonomik krize rağmen kardeş Türkmenistan'ın elde ettiği başarıları ve güçlü yatırım performansını kutladı.

AFGANİSTAN'A YARDIM
Berdimuhammedov'un, ABD'deki görüşmelerinde enerji önemli gündem maddesini oluşturdu. Türkmenistan Devlet Başkanı'nın, enerji alanında hukuk müfettişliği kurulmasını önerdiğini belirten Büyükelçi Dövletsahadov, "Hazar havzasında barış ve istikrarın sağlanması için BM'nin Afganistan meselesini çözmesi gerektiği de vurgulandı" dedi. Brifingde, elçilik birinci katibi Şadırdı Meredov ile ikinci katip Yazdıberdiev Kerim ise Berdimuhammedov'un devlet ve hükümet başkanları ile iş dünyasıyla görüşmeleri hakkında bilgi verdi.

CLINTON'IN MESAJI

Berdimuhammedov, BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun ile görüşmesinde "Türkmenistan tarafsızlık statüsü kazandı. Komşumuz Afganistan'daki sorunun bir an önce çözülmesini istiyoruz. Afganistan'a elektrik veriyor, insani yardımları sürdürüyoruz. Orta Asya ve Hazar havzasının barış ve istikrara kavuşmasını istiyoruz" dedi. Mun da yardım için Berdimuhammedov'a teşekkür etti. Berdimuhammedov, Çin Devlet Başkanı Hu Cintao ile görüşmesinde Türkmenistan ile Çin arasında yapımı süren doğalgaz boru hattının kısa sürede tamamlanacağını belirtti ve 30 yıl boyunca yılda 40 milyar metreküp gaz taşıyacak hattın açılışına davet etti. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise Berdimuhammedov'a enerjide büyük projeler geliştiren Türkmenistan ile ABD'nin işbirliğine hazır olduğunu ifade etti, siyasi, enerji ve bilim gibi konularda da ortak çalışma istedi. ANKARA

BİZE ULAŞIN