Haber turu

Türkiye 5 basamak indi 44'üncü oldu
DÜNYA Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan 'Finansal Kalkınma Raporu' gelişim indeksinde ilk sırayı İngiltere alırken, Türkiye geçen yıla göre 5 basamak gerileyerek endeksin 44'üncü sırasında yer aldı. Büyüklüğe ve sermaye piyasalarının derinliğine göre 120 değişkeni baz alan raporda ABD, Avustralya'nın ardından üçüncü sıraya geriledi. Raporda, gelişmekte olan ülkeler sıralamada daha başarılı sonuçlar elde etti.

Bernanke iyileşmede kemerleri sıkacak
FED Başkanı Ben Bernanke, ekonomik görünüm etkin biçimde iyileştiği zaman merkez bankasının para politikasını sıkılaştırabileceğini belirtti. Bernanke, "Çalışma arkadaşlarım ve ben politikaların biraz daha devam edeceğine inanıyoruz" diyerek ekonomik iyileşme gerçekleştiğinde enflasyonu önlemek için politikayı sıkılaştıracaklarını söyledi.

Summers: Zafer ilan edecek bir durum yok
ABD Başkanı Barack Obama'nın ekonomi danışmanı Larry Summers, ABD ekonomisinin normale dönmekte olduğuna yönelik işaretler bulunduğunu ancak zafer ilan edecek bir durumun sözkonusu olmadığını söyledi. Summers, politika belirleyicilerin resesyonun sona erdiğine yönelik olumlu açıklamaları için çok erken olduğu uyarısında bulunarak, "Rahatlama durumunda değiliz, zafer ilan edecek pozisyon yok" dedi.

Finans devleriyle telefon trafiği arttı
ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner'ın, Hazine Bakanı olmasından bu yana özellikle Wall Street'teki belli başlı finans şirketlerinin telefonlarına direk çıktığı öğrenildi. Wall Street Journal Gazetesi'nin hazine bakanlığından aldığı bilgilere göre Geithner en çok Citigroup ve Goldman Sachs yetkilileri ile görüşüyor. Geithner, Citigroup, Goldman, JP Morgan Chase ve BlackRock yöneticileriyle kris döneminde seksenden fazla görüşme yaptı. Bunların bir kısmında Geithner'ı yöneticiler ararken, diğer zamanlarda ise telefon açan taraf Geithner oldu.

Roubini: Ekonomi hâlâ çok zayıf
KÜRESEL krizin patlak vermesinden önce yaptığı uyarılar ve tahminleri ile adı kriz kahinine çıkan ünlü ekonomist Nouriel Roubini, yeni bir tahminde bulundu. Köpüklü ve kabarcıklı borsa ile reel ekonomi arasındaki uçurumun büyüdüğünü belirten Roubini, "Gelecek krizle ilgili tohumları ekmeye başladık" uyarısında bulundu. Reel ekonominin halen çok zayıf olduğunu belirten Roubini, "Finansal sistem büyük yara aldı. Kapasitedeki tıkanıklık yüzünden sektörlerde sermaye harcaması göremiyorum" dedi.

BİZE ULAŞIN