Hummer sonunda Çin'in oldu

Satıldı satılmadı tartışmalarının ardından ABD'nin 101 yıllık otomotiv devi General Motors'un (GM) Hummer araçları nihayet Çin'in oldu.

Küresel mali kriz nedeniyle iflasın eşiğine gelen ve devletin iflas koruması altına giren GM, Hummer konusunda son noktayı koydu ve daha önce anlaşmaya vardığı Çin'in Sichuan (Siçuan) Tengzhong (Tıncon) Ağır Sanayi makine şirketine GM Hummer'ı sattı.

Çin medyasının haberlerine göre, dün iki taraf anlaştı ve nihai imzayı attı. Böylece Çinli şirket, her türlü arazide kullanılabilen taşıt aracı Hummer'a sahip oldu. Bu, Amerikan otomobil sanayinde Çin Halk Cumhuriyeti'ne satılan ilk şirket oluyor.

Anlaşmaya göre Tengzhong, Hummer araçlarını üretmek için Hummer'ın markası, isim hakkı ve fikri mülkiyet lisans hakkı gibi her türlü hakları satın almış oldu. Çinli şirket, Hummer'ın hisselerinin yüzde 80'ine, Hong Konglu yatırımcı ve aynı zamanda bir yatırım şirketi üzerinden Tengzhong'un hisselerine sahip Suolang Duoji ise yüzde 20'sine sahip oldu. Satış miktarı henüz açıklanmasa da bu miktarın 150 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Haberlerde, söz konusu anlaşmanın Çin ve ABD hükümetlerince de onaylanması gerektiği ifade edildi.
BİZE ULAŞIN