Kurbanlıklar cep yakacak

Gaziantep'te kilogramı 7-8 lira düzeyinde seyreden kurbanlık koyun fiyatlarının Kurban Bayramına kadar 10 liraya yükselmesi bekleniyor.

Besici Hacı Nesip Yıldız, üretim olmaması nedeniyle kurbanlık hayvan sıkıntısı çekildiğini belirterek, kuzuların verim almadan kesilmesi sonucunda sıkıntının arttığını söyledi.

Dişi koyun kesiminin çok fazla olduğunu, bu durumun üretimi büyük ölçüde etkilediğini ifade eden Yıldız, önceki yıllarda Gaziantep'teki hanlarda 400-500 koyunun bulunabildiğini ve 90 kilodan az koyunların kesilmediğini, şimdi ise hanlarda koyun bulunamadığını ve kesimin 30 kilograma kadar düştüğünü dile getirdi.

Ağırlığı 90 kilogramın altında olan küçük baş hayvanların kesilmesine kesinlikle izin verilmemesi gerektiğine dikkat çeken Yıldız, küçük baş hayvan sayısındaki bu azalışın fiyatlara da yansıdığını bildirdi.
Şu anda küçük baş hayvanların kilosunun 7-8 liradan satıldığını, Kurban Bayramı'nda bu rakamın 10 liraya kadar yükselebileceğini anlatan Yıldız, şöyle konuştu:

''Ben 50 yıldan bu yana hayvancılık işi ile uğraşıyorum. Geçmiş yıllarda Gaziantep, küçük baş hayvancılığın dağıtım merkeziydi. Doğudan getirilen küçük baş hayvanlar buradan batı bölgelerine gönderilirdi. Şimdi ise durum tam tersi. Trakya'dan Gaziantep'e küçük baş hayvan geliyor. Yani küçük baş hayvancılıkta tersine göç başladı.

Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı'nda küçük baş hayvanlar, kilosu 5,5-6 liradan satılıyordu. Bu yıl fiyatlar 10 liraya kadar çıkabilir. Bu çok büyük bir artış. Kuzu kesimine izin verilmemesi lazım. Çünkü hayvanı kuzu olarak kesince üretimi durdurmuş oluyorsunuz. Bu durum hayvancılığı bitiriyor. Ben de yarım asırdan bu yana sürdürdüğüm bu işi bırakmak üzereyim. Bu konuda gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.''

Yıldız, önceki yıllarda Gaziantep'te yaklaşık 500 han bulunduğunu bu yıl ise sayının 70'e kadar düştüğünü vurgulayarak, ''Hanların her birinde en az 2 bin hayvan bulunurdu.'' dedi. Yıldız, şimdilerde bu hanların boş olduğunu, doğu ve güneydoğu illerinden Gaziantep'e hayvan sevkıyatının da durduğunu bildirdi.
Türkiye'nin küçükbaş hayvan varlığının ciddi biçime azaldığını, bu azalışta dişi koyun kesiminin de payının olduğunu ifade eden Yıldız, kombinaların özelleştirilmesi sonrasında yasağın uygulanabilir olmaktan çıktığını savundu.

Küçükbaş hayvan arzı azaldıkta fiyatların yükseldiğini, bu sonucun kaçınılmaz olduğunu ifade ederek, ''Bu olumsuz seyri tersine çevirmek lazım yoksa yakında kesmek için küçükbaş hayvan bulamayacağız. Et ihtiyacımızı karşılamada başka ülkelere muhtaç duruma düşeceğiz. Burada görev devlete düşüyor'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN