'Baklavanızı 27 AB üyesine yedireyim, belki sizi alırlar!'

Anuga Gıda Fuarı'ndaki Türk standında ay yıldızlı baklavayı alan Verheugen, Türkiye'ye imtiyazlı ortaklık önerisine "Bu resmen dolandırıcılıktır' diye tepki gösterdi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 11.10.2009 ABONE OL
Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı, Girişim ve Sanayiden Sorumlu Komiser Günter Verheugen, Köln'deki Anuga Gıda Fuarı'nda, Türk Ulusal Pavyonu'ndaki standları da gezdi. Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği'nin standını da ziyaret eden Verheugen, kendisine hediye edilen baklavayı aldıktan sonra "Bu baklavaların (standdaki baklavalar) hepsini götürüp, 27 AB ülkesinin temsilcilerine yedireyim, belki, sizi alırlar" diye espri yaptı. Fuarda Alman gıda sektörü temsilcilerinin sıkça doğası gereği sektörün krizden etkilenmediğini vurgulamalarına Verheugen, ilginç bir espriyle karşılık verdi. Konuşmasının AB ekonomisiyle ilgili bölümünde bu sözleri hatırlatan Verheugen, "Gıda etkilenmedi ama tabut imalatçıları ile ilaç üreticileri de etkilenmedi" dedi.

NABZA GÖRE ŞERBET VERMEYİN

AB sürecinin ağır ve aksak ilerlediğini söyleyen Verheugen, "Türkiye'nin Avrupa'ya dahil olmadığı görüşü saçmasapandır. Türkiye'nin Avrupa'ya dahil olmadığını düşününlerin kafalarının ardında bir Müslüman ülke olması yatıyor" dedi. 2004'te Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediğini belirten Verheugen, "Yeni kurulacak Alman hükümetinden bir dileğim var. Almanya'nın buradaki kararsızlığını ortadan kaldırmasını istiyorum. Bir yandan müzakerelere devam ederken diğer yandan da Türkiye'ye 'siz ne yaparsanız yapın tam üye olamayacaksınız' derseniz bunu Türkiye hükümeti halkına nasıl açıklar. Halkından bu desteği nasıl ister" dedi. Verheugen, nabza göre şerbet verilmezse sürecin daha sağlıklı yürüyeceğini vurguladı.

İMTİYAZLI ORTAKLIK DOLANDIRICILIK

Verheugen, dün akşam da Türk Alman Ekonomi Kongresi'ne katıldı. Verheugen, özetle şunları söyledi: "Almanya dahil neden kimse Türkiye'ye hayır diyemiyor. Çünkü hayır denirse Türkiye o zaman mecburen kendine başka bir yön aramak zorunda kalır. Böyle bir arayışın sonuçları konusunda da Avrupa'da hiç kimse sorumluluğu üstlenemez. Hatta bugün hayır diyenlerin çoğu o zaman 'neden hayır dedik' diye konuşmaya başlarlar." Günter Verheugen, Türkiye'ye imtiyazlı ortaklık önerenlere de "Bu resmen dolandırıcılıktır. Türkiye GB üyesi ülke olarak zaten imtiyazlı ortak durumundadır" dedi.

'MANKENİN TADINA BAKIN'
Anuga'ya 190 Türk firması katılıyor. Sergilenen ürünlerde ağırlık, bisküvi, şekerleme, fındık, incir, zeytin ve zeytinyağında.
Türk ürünleri için de 'Türk mankenini tadın' (Taste the Turkish Model) sloganı kullanılıyor. Posterlerde güzellik yarışmasına katılmış görüntüsü verilmiş çay, baklava, bir tabak köfte ve fındık bulunuyor.
Anuga dünyanın en büyük gıda fuarı olduğu için ikramlar da tabiri caizse havada uçuşuyor. Türk standlarında simit, kurabiye, cevizil incir, baklava, mantı gibi onlar çeşit yiyecek ikram ediliyor.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu fuarı gezdi.

200 ORGANİK ÜRÜN İHRAÇ EDİYORUZ
İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, Türkiye'nin fuarda hem geleneksel lezzetleri hem de son gıda teknolojisi ürünleriyle yer aldığına dikkat çekti. Türkiye'nin artık 200'den fazla organik gıda ürününü ihraç ettiğini anlatan Yalçıntaş, "Bir çok alman gıda firması Türkiye'de faaliyet gösteriyor ancak bir çok Türk firması Avrupa'da dağıtım üssü olarak Almanya'yı kullanıyor" dedi. Yalçıntaş iki ülke arasındaki işbirliğinin devamını arzuladığını ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU