Türk sığırı İran'a gitti, etin fiyatı katlandı

Tarım Bakanı Eker, kırmızı et fiyatlarının bir yılda % 50 artmasını Türkiye'deki sığırların İran ve Irak pazarına kaydırılmasına bağladı Türkiye'nin kırmızı ve beyaz ette rekabetçi olamadığına dikkat çeken Eker "Avantajlı alanlarımız meyve, sebze ve bakliyat" dedi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 12.10.2009 ABONE OL
Kırmızı et fiyatlarında son bir yılda yaşanan yüzde 50'lik artışı İran ve Irak piyasalarına sığır gönderilmesine bağlayan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, özellikle İran'ın bu konuda önemli teşvikler verdiğini belirtti. Türkiye'nin partner ülke olarak katıldığı Anuga Gıda Fuarı için Almanya'nın Köln kentine gelen Eker, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Eker, "İran ve Irak piyasalarına kayma var. Bu ülkelerde et fiyatları bizden yüksek. Kayma nedeniyle Türkiye'de de fiyatlarda ciddi artışlar oluyor" diye konuştu. Türkiye'de ekolojik şartların sığır üretimine uygun olmadığını dile getiren Eker, "Mesele iklimle alakalı. Ekolojimiz hiçbir zaman sığıra uygun olmadı. Koyuna uygun. Rekabetçi olamıyoruz. Türkiye'de kapalı alanlarda suni yemle beslediğinizde kaliteli sığır yetişiyor" dedi.

'MEYVEDE AVANTAJLIYIZ'

Kırmızı ve beyaz ette Türkiye'nin rekabet şansının zayıf olduğunu söyleyen Tarım Bakanı Eker sözlerini şöyle sürdürdü: "Avantajlı alanlarımız meyve, sebze ve bakliyat. En az 10 bin dönümlük meyve plantasyonları kurma çalışması başlattık. 24 tane tarım işletmesi var. Bunlar ortak edilebilir veya uzun süreli kiralanabilir." Beyaz ette Avrupa'ya ihracat yapabilme sıkıntısının aşıldığını anlatan Eker, "Zaman zaman kırmızı et ve sütte oluyor. Aşma çabamız devam ediyor" dedi. Anuga'da beyaz et sektöründen Keskinoğlu'nun stand açtığına dikkat çeken Eker, şunları söyledi: "Psikolojik sınır aşıldı. Bizim sektör Kuzey Irak, Ortadoğu ve Afrika'ya ihracat yapıyor ama beyaz etin AB'de büyük bir şansı yok. Brezilya ve ABD yüksek sübvansiyon uyguluyor. Herkesin de zaten AB'ye ürün satmak gibi bir arzusu yok. Kırmızı ette de rekabet edebilmek zor."

'GIDA ÜSSÜ OLABİLİRİZ'
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Körfez sermayesinin tarım alanında yatırım yapmak için Güneydoğu Anadolu'da arazi arayışı içinde olduğunu söyledi. Eker, ayrıca Türkiye'nin yaş sebze ve meyvede 25 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne sahip olan bölgeden faydalanması gerektiğini de belirtti. Bakan Eker, "Türkiye birçok alanda bir gıda üssü olabilir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU