Gül: Sektörlere ince ayar yapılmalı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, memleketi Kayseri'den hükümete kriz uyarısında bulundu. Ekonomi yönetiminden rehavete kapılmamasını isteyen Gül "Arabamızı kemerlerimizi daha da sıkarak sürmeliyiz" dedi Makro ekonominin sağlam olması için sektörlerin de güçlü olması gerektiğini vurgulayan Gül, makro ekonomik dengeleri bozmadan bazı sektörlerde "ince ayar" yapılması gerekebileceğini söyledi

Kayseri Sanayi Odası'nda Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), tarafından düzenlenen "Türkiye Sanayisine Sektörel Bakış: Mobilya Sanayii" Konferansı'na katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ekonomi yönetimini "rehavete kapılmayan" diye uyardı ve ekledi; "Her şeyin kırılgan olduğu bir dönemde rehavete fırsat vermeden, arabamızı kemerlerimiz daha sıkı bir şekilde sürmeliyiz. Bazı iyi haberler rehavete sevk edebilir. Krizden çıkarken dikkate ihtiyaç var. Bazen mutlak ekonomik göstergeler çok iyi giderken aldatıcı olabilir. Makro ekonominin sağlam olması için sektörlerin de güçlü olması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı , "Onların dengesini bozmadan sektörlerde ince ayarlar yapılmalı" dedi. Konferansa Cumhurbaşkanı Gül'ün yanısıra Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Yalçındağ Doğan, KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak'ın yanısıra çok sayıda sanayici katıldı. Gül, TÜSİAD'ın İstanbul dışına çıkıp Türkiye'nin üretim potansiyeli odalarla ortak faaliyetler yapmasının önemli olduğunu vurgulayarak, şu mesajları verdi:

SEKTÖRLERE İNCE AYAR: Makro ekonominin sağlam olması için altı olan sektörlerin de sağlam olması gerekir. Çarklar güçlü çalışacak ki en büyük çarkı iyi çevirebilsin. Bu toplantıların sektörel bazda olması önemli. Bazen mutlak ekonomik göstergeler çok iyi giderken aldatıcı olabilir. Onların dengesini bozmadan sektörlerde de ince ayar yapılması gerekiyor.

REHAVETE KAPILMAYIN: Rehavete fırsat vermeden, herşeyin kırılgan olduğu bir dönemde, kemerlerimiz daha sıkı bir şekilde arabamızı sürmemiz gerekiyor. Krizden çıkarken bu dikkatlere ihtiyaç var.

İTHALAT UYARISI: Türkiye'nin nüfusu, coğrafi büyüklüğü ve konumu ile köklü bir üretim yapısı ve merkezi haline gelmesi gerekir. Bu olmazsa sadece ithal eden, bunu satan yine refaha ulaşabilen bir ülke olabilir ama daima sıkınlı olmaya hazır olması gerekir. Bazı büyük sanayi atılımlarını yakalamayan bir ülke durumunda kaldık. Bilgisayar teknolojisi başladığında mikro konularda yine geride takip etmeye başladık. Ama sevinerek görüyorum ki bu bilinç yerleşmiş vaziyette.

BİZE ULAŞIN