İslami endeks tamam, yeni şehir endeksleri de yolda

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, 'İslami Endeks' çalışmalarının kısa sürede tamamlanacağını söyledi. Erkan, yeni şehir endekslerinin de önümüzdeki dönem devreye gireceğini bildirdi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, 'İslami Endeks' konusundaki çalışmaların İslam Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) üyesi ülkelerin borsaları arasındaki işbirliği çerçevesinde yürütüldüğünün altını çizdi. "Biz, Türkiye'ye özel İslami endeks çıkaracak değiliz. Burada asıl amaç, İslam ülkelerindeki borsalarda işlem gören şirketlerden oluşan bir endeks ve buna dayalı yatırım fonları oluşturmak'' diyen Erkan, İslami endeksle İslam ülkelerindeki borsalarda işlem gören şirketlerden oluşan bir endeks ve bu endekse dayalı yatırım fonları oluşturulacağını anlattı.

"BATI'DA ÇOK YAYGIN"
Erkan, "Türkiye, İslam ülkelerinin sermaye piyasaları içinde en büyük piyasalardan birisi, hatta en büyüğü. Böyle bir yatırım fonu oluşturulduğunda en büyük payı alacak ülke de Türkiye olacak. Bunun için çalışıyoruz. Önümüzdeki dönem sanırım bu iş biter ve İslami endeks uygulamaya girer'' diye konuştu. Dünyada Dow Jones ve diğer bazı kuruluşların çıkardığı yüzlerce İslami Endeks bulunduğunu hatırlatan Erkan, şöyle devam etti: "Biz, endeks yapıcılarıyla görüştük. Onlara (sadece İslam ülkelerinden gelen şirketlerden bir endeks yapsanız) dedik. (Olur) dediler. Bunun için ne yapmak lazım? (Belli dataların bize sağlanması gerekiyor) dediler. Onlara (biz bunu sağlarsak yapar mısınız) diye sorduk. (Yaparız) cevabını aldık. Bu çerçevede görüştüğümüz birkaç tane endeks yapıcısı var. Kısa sürede mesafe kaydedeceğiz" İMKB Başkanı Erkan, halka açılmış 5 şirketi olan şehirler için uygulamaya koydukları şehir endekslerinin sayısının da yeni dönemde artacağını belirtti. Halen 9 şehirde bu tür endeks bulunduğuna işaret eden Erkan, "Halka açılmış 4 şirketi olan ve endeks potansiyeline sahip birkaç şehrimiz daha var. Gaziantep var, Konya var. Bizler, onlara da destek olmaya çalışıyoruz'' dedi.

BİZE ULAŞIN