Kredi garanti fonuna başvurular başlıyor

Kredi Garanti Fonundan yararlanabilmek için müracaatların 1 hafta 10 güne kadar yapılabileceği bildirildi.

Babacan, ''Hazine ile Kredi Garanti Fonu arasında 1 milyar liralık kaynak aktarımı''nı öngören protokolün imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Babacan, protokolün bugünden itibaren yürürlüğe girip girmeyeceğine yönelik bir soru üzerine, bu protokolle artık yasal ve kurumsal çerçevenin tamamlanmış olduğunu, bundan sonra yetkinin önemli bir kısmının KGF Yönetim Kurulunda olacağını söyledi.

Babacan, 20 bankanın bu işin içinde yer aldığını belirterek, bu 20 bankanın da bankacılık sisteminin yüzde 95'ini temsil ettiğini ifade etti. Babacan, ''Bundan sonra bu 20 bankanın her şubesi KGF'nin şubesi gibi çalışacak. Müracaatlar 1 hafta 10 güne kadar yapılabilecek'' dedi.

''1 milyon liralık kefalet ne kadarlık kredi anlamına geliyor?'' şeklindeki soruya, KGF Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz, ''2,5 milyon lira'' yanıtını verirken, Babacan ise 2,5 milyon liralık kredinin yüzde 65'lik kısmının 1,5 milyon lira ettiğini belirterek, kredinin tamamının biraz daha yüksek olacağını kaydetti.

Babacan, yüzde 65'lik oranın garantili bir alacak olması nedeniyle banka sermaye yeterlilik rasyosunun hesaplanırken bu garanti altındaki kısmın hesaba katılmayacağını bildirdi ve ''Dolayısıyla bankalarımız kullandırdıkları kredinin yüzde 65'lik kısmı için sermayelerini bir bakıma bağlamış olmayacaklar. Bu da bankalarımızı rahatlatacak'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN