Irak'la ortak otomobil fabrikası konuşulacak

Erdoğan'ın 9 bakan ve çok sayıda işadamı ile yarın Bağdat'a yapacağı ziyarette, milyarlarca $'lık işbirliği ele alınacak

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 14.10.2009 ABONE OL
TÜRKİYE ile Irak arasında oluşturulan enerjiden ulaştırmaya, güvenlikten ticarete kadar geniş bir çerçeveyi kapsayan Stratejik İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısı yarın Bağdat'ta gerçekleştirilecek. Terörle mücadelenin yanı sıra ticari ilişkilerin geliştirilmesi yönünde somut adımlar atılacak. İki ülke arasında ortak sanayi projelerinin gerçekleştirilmesi, Türk şirketlerinin Irak'ta demiryollarını geliştirmesi, ortaklaşa otomobil fabrikası kurulması gibi somut adımların atılması bekleniyor.

ANLAŞMALAR İMZALANACAK

Türkiye-Irak Stratejik İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısı için Bağdat'a gidecek olan Başbakan Tayyip Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın da aralarında bulunduğu 9 bakan ve çok sayıda işadamı eşlik edecek. Erdoğan, anlaşmaların imzalanacağı Bağdat temasları sırasında Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Başbakan Nuri El Maliki ile görüşecek.