'Serseri para' dizginlenemiyor

Krizden bu yana istikrarsızlaşan dolar artık 'serseri para' olarak tanımlanıyor. Son günlerde hızla düşen doların geleceği konusu ise ekonomi gündeminin yeniden ilk sıralarında...

Çarşamba 15.10.2009
Güncelleme: Perşembe 15.10.2009
ABONE OL
Dolar uluslararası piyasalarda son sürat değer yitiriyor. Euro/dolar paritesi 1.49 ile 14 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Gelişmekte olan para birimleri karşısında da eriyen dolar, TL karşısında değer yitirdi ve dolar/TL kuru 1.44'lü seviyelere geriledi. Dünyada dolar talebini ölçmek için kullanılan Dolar Endeksi 75.5'e geriledi. Altın fiyatı dolardan kaçış nedeniyle 1.070 doları aştı.

'DOLAR ÖLDÜ' DİYEN VAR
Tüm bu gelişmeler son 1 yıldır sıkça gündeme gelen doların geleceği tartışmasını alevlendirdi. Krizin başlamasından bu yana küresel rezerv para statüsü tartışmaya açılan ve son günlerde 'serseri para' olarak adlandırılmaya başlanan doların geleceği konusunda iki görüşten biri, "Dolar öldü" diğeri, "Değer kaybı normalleşme göstergesi." Temkinli konuşanlar doların küresel itibarının ciddi yara aldığını kabul etse de, "Doların öldüğünü söylemek abartılı" diyor. Değer kaybının hızlanarak devam edeceğini söyleyenlerin en önemli tezi ise, doların artık küresel rezerv para sıfatını kaybetmete olduğu. Dünyadaki toplam uluslararası rezervlerin çoğunluğu Japonya, Çin ve Rusya'nın kasalarında birikirken sadece Çin'in uluslararası rezervleri 2 trilyon doları aştı. Krizin başlangıcından bu yana Çinliler defalarca yeni bir rezerv para kullanılmasını önerdi ve başta Rusya olmak üzere birçok ülkeden destek buldu. Ancak, daha iyimser olanlara göre dolar kolay kolay rezerv para olma özelliğini kaybetmeyecek. Belli sorunlar olsa da alternatifi olmadığı için dolar bu statüsünü daha uzun yıllar sürdürecek.