'Terminatör'ün yolu da sonunda Yunus'un Yoksulbank'ına düştü

Arnold Schwarzenegger'in valiliğini yaptığı Kaliforniya eyaleti Muhammed Yunus'a Yoksulbank olarak bilinen Grameen Bank'ın şubesini açması için davet gönderdi. Yoksulbank ABD'de ilk şubesini New York'ta açmıştı

Bangladeşli ekonomist Muhammed Yunus'a 2006'da Nobel Barış Ödülü kazandıran mikro kredi uygulaması kapitalizmin kalbi olan ABD'de de tuttu. Yoksulbank adıyla bilinen Grameen Bankası'yla Bangladeşli kadınlara küçük krediler verip, kendi işlerini kurmasını sağlayan Yunus, New York'ta başlattıkları uygulamayı, Omah ile Nebraska'ya taşıyacaklarını söyledi. Yunus "Kaliforniya, San Francisco, Washington ve Los Angelas'tan da davet aldık" diye konuştu. Böylece New York Valisi David Paterson'dan sonra Kaliforniya Valisi Anrold Schwarzenegger'in yolu da Yoksulbank'a düşmüş oldu. HSBC'nin davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Yunus, SABAH'ın sorularını cevaplandırdı. ABD'deki faaliyetlerine küresel kriz patlak vermeden hemen önce Ocak 2008'de başladıklarını anlatan Yunus, " New York'ta yoksul kadınlara verdiğimiz bin 500 dolarlık kredi birçok ailenin yaşamını değiştirdi. Bin 400 yoksul kadın kendi işini kurdu ve hayata bağlandı" dedi.

'KRİZDE BÜYÜDÜK'
Grameen Bank'ın küresel kriz ve onun meydana getirdiği krizden hiçbir şekilde etkilenmediğini vurgulayan Yunus sözlerine şöyle devam etti: "Biz bir fantezi dünyası ve kâğıtlar üzerine kurulu olmayan, gerçekler üzerine inşa edilmiş bir bankacılık modeli benimsediğimiz için doğal olarak krizden etkilenmedik."

BİZE ULAŞIN