Aydın Doğan için kritik günler

Doğan'ın avukatları tarafından açılan teminata ilişkin yürütmeyi durdurma davalarında, vergi dairelerinden 7 gün içinde savunma isteyen 9. Vergi Mahkemesi, süreyi uzatmadı

4.8 milyar liralık vergi cezası davasında Aydın Doğan için kritik günler başladı. İstanbul Vergi Mahkemeleri'nde Aydın Doğan'ın avukatları tarafından açılan teminat ödenmesine ilişkin yürütmeyi durdurma davalarında, 1 mahkemede karar aşamasına gelindi. Vergi dairelerinden, davalara ilişkin 7 gün içinde savunma isteyen iki mahkemeden biri olan 9. Vergi Mahkemesi, vergi dairesinden süreyi uzatmayarak savunmasını talep etti.

SAVUNMA SÜRESİ BİTTİ

Aydın Doğan'ın avukatlarının talebi üzerine dört vergi mahkemesi, vergi dairelerinin istediği teminata ilişkin yürütmeyi durdurma taleplerini incelemeye aldı. İnceleme sonucunda 6 ve 11. mahkemeler, vergi dairelerinden 30 gün içinde savunmalarını yapmalarını istedi. 1 ve 9. Mahkemeler ise vergi dairelerinden istenen savunma sürelerini 7 gün ile sınırlı tuttu. Bu 7 günlük süre 14 Ekim 2009 Çarşamba günü itibarı ile sona erdi. Halkalı Vergi Dairesi, 1. Vergi Mahkemesi'ne tekrar başvurarak savunma süresinin uzatılmasını istedi. 1. Vergi Mahkemesi aldığı ara karar ile Halkalı Vergi Mahkemesi'ne 7 gün daha süre verdi. Kocasinan Vergi Dairesi de 9. Vergi Dairesine'ne başvurarak daha önce verilen 7 günlük savunma süresinin uzatılması talebinde bulundu. Ancak 9. Vergi Mahkemesi bu süreyi uzatmadı. Süre uzamayınca Kocasinan Vergi Dairesi alelacele hazırladığı savunmayı dün (persembe) mahkemeye gönderdi.

BİZE ULAŞIN