Bağdat'la yeni dönem 48 imza ile perçinlendi

Başbakan Erdoğan'ın 9 bakanla katıldığı Türkiye-Irak Ortak Kabine Toplantısı'nın ardından 48 anlaşma imzalandı. İki ülkenin sınır kapısı sayısı üçe çıkarılacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 9 bakanla ziyaret ettiği Irak'ta, iki ülke arasında enerjiden ulaştırmaya kadar birçok alanda ortak çalışma kararı alındı. Toplam 48 anlaşmaya imza atıldı. İki ülke arasında iki yeni sınır kapısı daha açılmasına karar verildi. Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin başkanlık ettiği ortak kabine toplantısı sonrasında bakanlar enerji, güvenlik, ulaştırma, ortak yatırım ve su paylaşımı gibi alanları da kapsayan 48 anlaşmaya imza attı. Özellikle enerji alanında yoğunlaşan anlaşmalar arasında Irak doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya nakli, Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattı taşıma anlaşmasının süresinin uzatılması, Türkiye ile Irak arasında yeni elektrik iletim hatlarının tamamlanması ve iletim kapasitesinin artırılmasına ilişkin anlaşmalar da var.

"BAĞDAT, AB'YE BAĞLANACAK"
Ortak kabine toplantısının ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari basın toplantısı düzenledi. Taraflar arasında önceki akşam itibariyle mutabakata varılan 45 anlaşmanın sayısının 48'e çıktığını belirten Davutoğlu, Irak ile sınır kapısının ilk aşamada üçe çıkarılmasının planlandığını söyledi. Halen Türkiye-Irak arasında sadece Habur sınırından geçiş sağlanıyor. İstanbul ile Basra arasında demiryolu hattı kurulmasının hedeflendiğini belirten Davutoğlu, Basra'ya giden demiryolu hattının buradan da Bahreyn'e bağlanmasının planlandığını söyledi ve "Bu yolla, AB, Bağdat'a tam anlamıyla bağlanmış olacak" dedi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin benzerini, Rusya ile yapmayı da düşündüklerini, bakanlar komitesinin, Aralık-Ocak gibi Rusya tarafıyla toplanmasını beklediklerini söyledi.

BİZE ULAŞIN