Konut almanın tam zamanı

Bankalar 120 ayda uzun vadeli konut kredisi faiz oranını, dosya ve komisyonlar hariç yüzde 1'in altına çekmeye başladı. Konut faizlerindeki bu düşüş konut fiyatlarındaki düşüşlerle birleşince konut alımları için uygun bir ortam oluştu.

Merkez Bankası'nın faiz indirimi ve yurt dışı piyasalardaki olumlu havanın etkisiyle yaz aylarının sonuna doğru kısa vadeli konut kredisi faiz oranını yüzde 1'in altına çeken bankalar, bugünlerde düşüş trendini 120 ay gibi uzun vadeli konut kredilerine de yansıttı.

Uzun dönemde konut kredisine şu anda en düşük faiz uygulayan banka 120 ay vadede yüzde 0,95 faiz oranıyla Türk Ekonomi Bankası (TEB) olurken, bunu 0,97 ile HSBC izliyor. Dosya ve komisyon ücretleriyle aylık maliyet oranları yükselirken, bu TEB'de 120 ayda 1,09 düzeyinde gerçekleşiyor.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, konut almak isteyenlerin, ödeyecekleri masrafları da dikkate alarak karar vermeleri gerektiğine dikkati çekerek, ''Masrafları eklediğinizde bugün yüzde 1'in altında faiz oranı aslında yok. 1'in altındakiler masrafsız faiz oranları'' dedi.

Bugünkü düşen faiz ortamının özellikle önceden kredi kullananların refinansmana gitmeleri açısından avantaj sunduğunu vurgulayan Ateş, faizler düşse de sabit geliri veya çok iyi geliri olmayanların uzun vadeli konut kredisi almalarının ilerde kendilerini zorlayabileceğini söyledi.

Ateş, şehir merkezlerinde sıfır konutların fiyatının çok yüksek olduğunu, bu nedenle merkezlerde insanların genellikle yaşlı binalardan ev alma eğilimine girdiklerini belirten Ateş, ''İnşaat firmaları İstanbul'un uzak bölgelerinde, Beylikdüzü ve Kurtköy gibi yerlerde inşaatları bitirebilmek için uzun vadelerde çok cüzi faiz oranlarıyla konut satmaya çalışıyor. İnsanlar depremi de dikkate alarak yaşlı binalardan ev almak yerine, bunu tercih edebilirler'' diye
konuştu.

İstanbul'da fiyatların genel olarak düştüğünün altını çizen Ateş, ''Nakit parası olanlar ise İstanbul'un her tarafında, özellikle kira getirisi yüksek olan yerlerde yatırım yapabilirler'' dedi.

FAİZ ORANLARI...

İnternet sitelerinden alınan bilgiye göre, alfabetik sırayla bazı bankaların 60 ay ve 120 ay vadede konut kredilerine uyguladığı yüzdesel faiz oranı ile aylık veya yıllık maliyet oranları şöyle:

BANKA ADI FAİZ ORANI AYLIK VE YILLIK MALİYET
60 AY 120 AY 60 AY 120 AY

AKBANK 0,95 1,05 13,40 13,75
DENİZBANK 0,95 1,05 - -
FİNANSBANK 0,95 1,05 1,08 1,13
FORTİS 0,99 1,09 - -
GARANTİ 0,92 1,05 1,13 1,17
HALK BANKASI 0,99 1,07 14,06 14,50
HSBC 0,90 0,97 - -
ING BANK 0,85 1,07 - -
İŞ BANKASI 0,95 1,05 1,00 -
TEB 0,95 0,95 1,09 1,04
YAPI KREDİ 0,99 1,09 1,14 1,17
VAKIFBANK 0,99 1,09 - 1,17
ZİRAAT 0,98 1,08 - 1,18

''HEM FAİZ HEM FİYATLAR ALIM İÇİN EN UYGUN SEVİYELERDE''

Yapı Kredi Konut Finansmanı Pazarlama Bölüm Başkanı İsmet Erdem de, uzun bir süredir durgun seyreden konut piyasasında hem faizlerin hem de fiyatların alım yapmak için en uygun seviyelere indiğine işaret ederek, ''(Faizler düştüğünde ev fiyatları yükselir, konut fiyatları düştüğünde ise faizler yükselir)in yerini, bugün faizlerin düşmesine karşın ev fiyatlarının yükselmediğine dikkat çekmek gerekiyor'' dedi.

Ocak ayında konut kredisi kullanmak isteyen bir tüketicinin piyasada bulabileceği ortalama faizin yüzde 1,75'ler seviyesindeyken, bugün oranın kısa vadede yüzde 1'lerin, uzun vadelerde yüzde 1,15'lerin altına kadar gerilediğini kaydeden Erdem, tüm bunların yanında bankaların, konut kredisi faizlerini belirlerken bu kredinin ömrü boyunca karşılaşacakları fonlama maliyeti öngörülerini dikkate almak durumunda olduklarını ifade etti.

Şu anda fonlama maliyetlerinin ''tarihi düşük'' seviyelerde bulunduğuna ve bir süre daha bu seviyelerde kalacağı beklentisinin hakim olduğuna işaret eden Erdem, şunları kaydetti:

''Bu da bankalara göreceli olarak daha kısa vadeli kredilerde faiz oranlarını aşağı çekme fırsatı veriyor. Ancak ekonomideki durgunluğun aşıldığı bir ortamda, Merkez Bankası'nın politika faizinin ve sonuç itibarıyla fonlama maliyetlerinin bu seviyelerinden yukarıya gelme olasılığı söz konusu. Bu nedenle, uzun vadeli faizlerde indirim olsa da bu faizlerin bir süre daha kısa vadeli konut kredi faizlerinden yukarıda kalmasını bekliyoruz. Piyasada, önümüzdeki dönemde Merkez Bankası'nın kısa vadeli faizlerde bir miktar daha indirim yapma alanı olduğu ve bu düşük faiz seviyesinin bir süre devam edeceği beklentisi bulunuyor. Bu koşullar altında, yakın dönemde konut kredisi faizlerinin de bir miktar daha aşağı gitme olasılığı olabilir. Bununla birlikte, unutulmamalı ki Merkez Bankası politika faizi gecelik vadeyi temsil ederken, diğeri 5-10 yıllık bir aktifin getirisine karşılık geliyor. Uzun vadeli kredinin faizinin belirlenmesinde hem bu kredinin yaşamı boyunca gerçekleşmesi beklenen fonlama maliyeti, hem de risk koşulları dikkate alınıyor. Bu nedenle, konut kredisi faizi ile gecelik politika faizi arasında belirgin bir marj kalması doğal. Bu çerçevede, bugün itibarıyla ortalama yüzde 1,07 civarında bulunan uzun (10 yıl) vadeli konut kredisi faizlerinin de yıl sonunda yüzde 1,05 ve altına düşmesi muhtemel. Konut kredisinde kısa vadede faiz düşüşlerinin çok fazla olmayacağını öngörüyoruz. Beş veya yedi yıllık vadelerde yüzde 1'in altına düşmesinde, orta vadede global ve ulusal ekonomik gelişmeler belirleyici olacak.''

BİZE ULAŞIN