Hisarcıklıoğlu, 19 milyon şirketli Eurochambers'ın 2'nci ismi oldu

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 19 milyon şirketi barındıran Avrupa sanayisinin beyni Eurochambers'ın başkan yardımcısı oldu. Hisarcıklıoğlu lobi için 57 bin kilometre yol yaptı

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 17.10.2009 ABONE OL
Dünya ekonomisinin üçte birini üreten bir kurum olan Eurochambers, 45 ülkeden 19 milyon şirketi tek çatı altında topluyor. Bu devasa kurumun başına kimin geçeceği önceki gün seçimlerle belli oldu. İşin bizi ilgilendiren tarafı bir Türk'ün bu kurumun ikinci koltuğuna oturması. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Eurochambers başkan yardımcısı seçildi. Pek kolay olmasa da... Hisarcıklıoğlu süreci şöyle anlattı; "Odalar Birliği başkanları, devlet başkanları ve her ülkedeki Türk işadamları ile görüştük. Bayram dahil her gün çalıştık. Bir çok ülke gezdik. Bir günde dört ülke gezdiğim oldu. Bu da başka bir rekor. Birinde sabah kahvaltısında, birinde akşam yemeğinde, birinde akşamüstü birinde de akşam yemeğinde buluşarak ancak bunu yapabildik. 57.706 kilometre yol gittik". Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, İngiltere, Polonya gibi ülkelerin oylarını alan Hisarcıklıoğlu bir farklılığa da imza atmış. Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan, Ermenistan ve İsrail gibi sorunlu ülkelerin de oyunu almış.

TANIDIK BAŞKAN GELDİ

Eurochambers'ta yapılan seçimler sonucu, birinci turda seçilen Hisarcıklıoğlu, 76 oy aldı. Altı aday ülke ile yarışan Hisarcıklıoğlu, 88 oydan sadece 12'sinde fire vermiş oldu. Kapalı oylama altında yapılan seçimlerde başkanlık koltuğuna ise Torino Ticaret Odası Başkanı Alessandro Barberis oturdu. Barberis geçmişte Fiat'ın başkan yardımcılığını yaptığı için de Türkiye'yi yakından tanıyan bir isim.

BUGÜN NELER OLDU