İzmir - İstanbul otoyolu müjdesi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Ticaret Odası (İZTO) ve Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi'nin, Hilton Oteli'nde onuruna verdikleri yemeğe katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş yaptı. Demirtaş konuşmasında, "İzmir Büyükşehir Belediyesi Koordinatörlüğü'nde yürütülen Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nun 23 öncelikli projeden, odamızı ilgilendiren 7 proje Bakanlığınızla ilgili, yani bizim beklentilerimiz daha fazla" dedi.

Ardından söz alan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım; İzmir'in büyük düşünen bir şehir olduğunu ve dünyaya açılan yüz akı olduğunu belirterek; İzmir'e yapılan işlerin toplamının 2.3 katrilyona ulaştığını dile getirdi. Bakan Yıldırım konuşmasında, 350 trilyonluk bir yatırımla, İzmir'in yurt dışı bağlantılarının da açıldığını belirterek, İzmir'in şanına yakışır bir havaalanına kavuştuğunu söyledi. Ulaştırma Bakanı Yıldırım önemli açıklamalarda bulunduğu toplantıda; İzmir-Aydın-Denizli-İstanbul çevre yolunun
yüzde 20'sini tamamladıklarını belirterek, "Şimdi o yolun; Harmandalı birinci etabı ve Aliağa ikinci etabının 4.5 kilometrelik yapım talimatını verdik" diye konuştu.

İZMİR ALSANCAK LİMANI HAKKINDA EN KISA SÜREDE NETLİĞE KAVUŞACAĞIZ

İzmir Alsancak Limanı hakkında yaşanan sıkıntılara da değinen Bakan Yıldırım yargının yavaş işlediğini, 2.5 yıl beklediklerini ancak ekonomik krizden ötürü yapılan tüm hesaplarda hüsran yaşadıklarını kaydetti. Bakan Binali Yıldırım, Alsancak Limanı'nın en aktif hale dönüştürülmesi için gereken görüşmelerin yapıldığını belirterek, "Limanla ilgili yaşanan sıkıntıları en kısa zamanda netliğe kavuşturacağız" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ TARİHİNDE BİR İLK OLAN 7 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM PROJESİNİ İZMİR'DEN YANA KULLANDIK

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım; İzmir - İstanbul Otoyolu için 7 milyar dolarlık yatırımı İzmir'e kazandırdıklarını belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bu kadar fazla külfeti olan bir yatırım projesini biz İzmir'den yana tercih ettik. Şimdi bu yol nerden başlayacak, diye soruyorlar. Ben de İzmir ve İstanbul'u karşı karşıya getirecek göz yok. Her iki uçtan da başlayacak ve ortada bitireceğiz" açıklamasında bulundu.

İZMİR METROSU 2010 YILINDA HİZMETE GİRİYOR

Bakan Binali Yıldırım, yapımı henüz tamamlanamayan İzmir Aliağa - Menderes metrosu hakkında da önemli bilgiler verdi. Bakan Yıldırım, "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile görüşmeler gerçekleştirdik. Hatta İZVA adında bir şirket kurduk. Çünkü Ege Bölgesi'ne İzmir anlam kazandırıyor. Bu yüzden Başkan'dan söz aldım; 2010 yılında metro tamamlanmış olacaktır" ifadelerini kullandı.

AÇILIMIN BAŞI AÇMAKTIR, YOLLARI AÇACAKSIN Kİ GÖNÜLLERİ YAPACAKSIN

Toplantının sonlarına doğru ise Bakan Yıldırım, 'Demokratik Açılım' için destek çağrısında bulundu. Bölünmüş yolların, Türkiye'de doğuda yaşayanla batıda yaşayanı, kuzeyde yaşayanla güneyde yaşayanı birbiriyle buluşturduğunu vurgulayan Yıldırım, ''Aslında açılım dediğimiz, birlik beraberlik, demokratikleşme, zenginleşme, çağdaş uygarlık seviyesine gidiş, yollardan geçiyor. Ne kadar yolunuz varsa, ne kadar üretiminiz varsa, ne kadar refah ülkenize getirmişseniz o kadar az sorun alanınız var demektir. O halde el birliğiyle çalışacağız, vatandaşımızın özlemini, beklentisini, hayallerini geciktirmeyeceğiz. İşimiz bu olmalı'' ifadelerinde bulundu.

BİZE ULAŞIN