Türkiye sınıf atladı İstanbul Atina'nın gerisinde kaldı

Türkiye hızlı internet liginde 42'nci sıraya yükseldi. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirler sınıf atladı. 64'üncü sırada yer alan İstanbul,141 şehrin karşılaştırmasında Atina'nın gerisinde kaldı

Türkiye,66 ülke arasında yapılan genişbant internet liginde 42'inci sırada yer aldı. Türkiye'nin hızlı büyüme ivmesi yavaşlarken gerilerde kalması, rekabet ve yatırımlarda yapacak çok şey olduğunu gösteriyor. Zaten geri seviyeden sadece ortalama seviyeye yükseldik. Cisco sponsorluğunda hazırlanan araştırmada Güney Kore ve Japonya genişbant internet liginde ilk 2 sırada yer alıyor. Türkiye'de İstanbul, Ankara "Günümüz uygulamalarını karşılayacak" seviyede yer alırken, diğer şehirler göz önüne alındığında Türkiye, "Günümüz uygulamalarının gerisinde" kalıyor. 141 şehrin karşılaştırmasında ise İstanbul 64'üncü sırada yer alarak Atina'nın gerisinde kalırken, Ankara 77'nciliğe oturdu. Küresel çapta ikinci kez yapılan Genişbant Bağlantı Kalitesi Araştırması, 66 ülkenin 62'sinde genişbant bağlantı kalitesinin geçtiğimiz yıla oranla yükseldiğine işaret ediyor. Cisco Doğu Avrupa ve Merkezi Asya Başkan Yardımcısı Kaan Terzioğlu Türkiye'nin genişbant internet liginde 42'nci sıraya yükselerek "günümüz uygulamalarının gereksinimlerini karşılıyor" sınıfına yükseldiğini ifade etti.

VİDEO PATLADI
İnternette video uygulamalarının büyük bir hızla arttığına dikkat çeken Terzioğlu, "Video internette en önemli unsuru. İnternet kapasitesinin yüzde 55 video kullanılıyor. İnternet kapasitesinin sadece yüzde 26'sını Youtube kullanıyor" diye konuştu. Terzioğlu önümüzdeki dönemde video izlemek kadar yüklemenin de önem kazanacağına dikkat çekerek, video yükleme kalitesi de ülkelerin sıralamasında kaliteyi etkileyeceğini kaydetti.

Hız ve kalite internet ligini oluşturdu

ARAŞTIRMADA bilgisayara veri indirme, yükleme hızları, internet sitelerinin açılmasında gecikme süresi genişbant erişim kalitesini belirleyen unsurlar oldu. Genişbant hızlı internet sıralaması ise internet kalitesi ve kullanım oranı arasındaki ilişki internet ligindeki sıralamayı belirledi. Hızlı internet ligi araştırmasında Türkiye'deki 3G ve 8 MB hızlı ADSL, 2009 sıralamasına yansıtılmadı.

İnternette gecikme azalıyor
ORTALAMA genişbant bağlantı kalitesinin yükseldiğini ortaya koyan araştırmaya göre indirme (download) hızı yüzde 49 oranında artarak 4.75 Mbps'ye yükselirken, yükleme (upload) hızı ise yüzde 69 artarak ortalama 1.3 Mbps'ye yükseldi. Genişbant internette gecikme hızı ise yüzde 21 oranında düşerek 170 milisaniye'ye geriledi.

BİZE ULAŞIN