Wall Street'te $ milyarderini tutuklatan dinleme depremi

Aralarında Sri Lanka asıllı milyarder işadamı Raj Rajaratnam'ın da yer aldığı Wall Street yöneticilerinin konuşmaları dinlemeye takıldı, ortaya 20 milyon dolarlık yolsuzluk çıktı

1.3 milyar dolarlık serveti ile Forbes dergisinin en zenginler listesinin 559'uncu sırasında yer alan Galleon Group'un kurucusu Raj Rajaratnam ve 5 şirket yöneticisi, rekabete aykırı hisse senedi alımı ve şirket içi mali bilgi edinme suçlamaları (Insider trading) ile gözaltına alındı. Wall Street'te deprem etkisi yaratan insider trading incelemesi ilk kez mahkemeden izin alınarak telefon takibine takıldı.

KEFALET 100 MİLYON DOLAR

Sabit ve cep telefonu hatlarını dinleyen müfettişler, organize şekilde çalışan yöneticilerin içeriden aldıkları bilgilerle 20 milyon dolarlık haksız kâr elde ettiklerini ortaya çıkardı. Eski IBM ve Bear Stearns yöneticisi olan Rajaratnam ile diğer yöneticilerin, aralarında Google, Intel, IBM, AMD ve Hilton Otelleri'nin de yeraldığı çok sayıda uluslararası şirket içi mali bilgileri paylaşarak hedge fon yatırımlarında haksız kazanç sağladıkları belirlendi. 3.7 milyar dolarlık portföye sahip hedge fon şirketini yöneten Sri Lanka kökenli Rajaratnam, Wall Street'te teknoloji hisselerine yaptığı yatırımlarla adını duyurdu. Galleon'un en büyük fonlarında yüzde 21'lik rekor getiri ile piyasada dikkatler üzerine çevrilen Rajaratnam, kriz öncesinde portföyünü 7 milyar dolara kadar çıkarmıştı. Mahkeme kayıtlarında, Rajaratnam'ın sahibi olduğu Galleon Technology Funds Şirketi'nin, şirket içi bilgilerle 400 bin Hilton hissesini alıp satarak 4 milyon dolar kâr elde ettiği açığa çıkarıldı. New York savcıları tarafından hisse senedi ve tahvil yolsuzluğu ile gizli komplo suçundan gözaltına alınan Rajaratnam'ın kefalet miktarı 100 milyon dolar olarak belirlendi. FBI'nın uzun süren takibinin ardından ulaştığı insider trading şeması, sanıkların 2006'dan bu yana uluslararası şirketlerdeki üst düzey yöneticilerle bağlantı halinde olduğunu ortaya çıkardı.

Beyaz yakalı suçlar da takibe girdi

Telefon dinleme izninin daha çok çetelerin ve uyuşturucu kaçakçılarının ortaya çıkarılması için alındığını belirten Savcı Preet Bharadi, yasal yoldan telefon dinleme taktiğinin beyaz yakalı suçların ortaya çıkarılmasında kullanımının artacağını söyledi. Bharadi, soruşturmanın birçok Wall Street yöneticisini rahatsız ettiğini ifade etti.

Gözaltılar artabilir
Dev şirketlerin üst düzey yöneticileri de gözaltında: Robert Moffat: IBM sistem ve teknoloj grubu başkan yardımcısı. Rajiv Goel: Intel mali işler bölümü yöneticisi. Anil Kumar: Danışmanlık şirketi McKinsey & Co. direktörü. Mark Kurland: New Castle Partners Şirketi Başkanı. Danielle Chiesi: New Castle Şirketi Portföy yöneticisi.


BİZE ULAŞIN