Gayrimenkul Oscarlarına Türk damgası

Türkiye ve Avrupa'nın en büyük gayrimenkul geliştirme projelerinden biri olarak gösterilen, tamamlandığında 1.2 milyar dolarlık bir satış hasılatı yaratması beklenen Varyap Meridian, Londra'da düzenlenen International Property Award yarışmasında iki ayrı kategoride en yüksek not olan beş yıldız ile ödüllendirildi. Varyap, gayrimenkul oscarları sayılan Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri yarışmasında "En İyi Gayrimenkul Projesi" ve "En Yüksek Bina" kategorilerinde en iyi proje ödülünün sahibi oldu.

Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, Varyap Meridian'in henüz bitmemiş bir projeyle yarışmaya katıldığını, buna rağmen büyük başarı elde ettiğini ve Varyap Meridian'in proje tamamlandığında tüm dünyanın konuştuğu bir proje haline geleceğini belirterek, bundan sonraki hedeflerinin uluslararası alanda en büyük mimarlık ödülü olan ULI Awards for Excellence ödülünü almak olduğunu söyledi.

Londra'da Marriot Otel'de CNBC ile ortaklaşa düzenlenen yarışmada Varyap Meridian'in yanı sıra Zorlu Gayrimenkul Zorlu Center ile en iyi mimari proje kategorisinde, Prime Antakya AVM ile Prime Development en iyi perakende proje kategorisinde ve Hillside Su Otel de en iyi otel kategorisinde beş yıldız ile ödüllendirildiler.

İKİ BİNİN ÜZERİNDE PROJE KATILDI

Dünyanın en iyi gayrimenkul projelerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilen yarışmaya Avrupa ve Afrika, Asya Pasifik, Büyük Britanya, Güney ve Kuzey Amerika ile Ortadoğu olmak üzere toplam beş bölgeden 2 binin üzerinde proje katıldı. Varyap CEO'su Erdinç Varlıbaş ödüllerle ilgili olarak şöyle dedi:

"Bu prestijli yarışmada iki kategoride birden büyük ödüle ulaştığımız için çok mutluyuz. Türkiye'ye iki altın madalyayla dönüyoruz. Bunu sadece Varyap'ın değil, gayrimenkul sektörümüzün bir başarısı olarak görüyoruz. Bir Türk firmasının böylesine itibarlı bir uluslararası yarışmada yüzlerce rakibini saf dışı bırakarak en yüksek dereceye ulaşması göğsümüzü kabartan bir olay oldu. Varyap Meridian'ın Türkiye'ye getireceği tek ödül bu olmayacak. Bundan sonraki pek çok yarışmada da Türkiye'yi ve sektörümüzü temsil etmeye devam edeceğiz".

Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş ve Varyap CEO'su Erdinç Varlıbaş, ödül töreninin ardından, Türkiye'den gelen basın mensuplarıyla ödüllerle gayrimenkul sektörünün uluslar arası performansını değerlendirdiler.

"HEDEFİMİZ DOĞUYA DEĞİL BATIYA DOĞRU"

Erdinç Varlıbaş, Varyap Meridian'in miktar, değer ve gerekse metrekare olarak Avrupa'nın en büyük projesi olduğunun altını çizerek "Artık hedefimiz Varyap'ı Türkiye sınırlarının dışında da önemli projeler gerçekleştiren bir dünya markası haline getirmek. Bundan sonraki projelerimiz Varyap Meridian'in altında projeler olmayacak. Bizim yönümüz doğuya değil batıya doğru olacak. Gelecek beş yıl içinde Londra'da da büyük bir proje gerçekleştirmek niyetindeyiz. Bundan böyle simge yapılar ve uzun yıllar kendisinden söz ettirecek projeler üretmeye kararlıyız" diye konuştu. Erdinç Varlıbaş, öncelikli hedeflerinin Varyap Meridian başta olmak üzere Türkiye'de projelere odaklanmak ve tamamlamak olduğunu belirtti.

"HERKES BİZE HÂSILAT PAYLAŞIMININ REÇETESİNİ SORUYOR"

Basın mensuplarıyla gerçekleştirilen sohbet toplantısında görüşlerini açıklayan Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, şu anda dünyanın birçok yöresinden ortak proje teklifleri aldıklarını ifade ederek şöyle dedi:

"Bizdeki deneyim ve iş yapma cesareti Avrupa'da yok. Türkiye'de TOKİ ile birlikte gerçekleştirdiğimiz hâsılat paylaşımı sistemi gerçekten tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Herkes bize bu modelin reçetesini soruyor. Örneğin Brezilya'dan Asya ülkelerinden Çin'den bile bu yönde teklifler var. Avrupa'da Macaristan'dan, İspanya'dan, Portekiz'den, Makedonya'dan proje önerileri alıyoruz. Ayrıca Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri ile de görüşmelerimiz var. Ancak bizim için doğru zaman ve doğru proje ve doğru ülke önemli ve tekliften ziyade bu anlamda projelerin somutluğuna, getireceği ticari sonuçlara bakıyoruz".

"DAHA ÇOK TANITIM GEREKİYOR"

Süleyman Varlıbaş, Türkiye'yi her fırsatta uluslar arası platformlarda temsil etme yaklaşımı içinde bulunduklarını belirterek "Bize katılmamız için başvuru geldiğinde Varyap Meridian henüz avan proje aşamasındaydı. Geçen sekiz ayda projeyi yarışmaya hazırlamaya çalıştık ancak sürenin kısalığını dikkate alınca burada bitmiş projelerle yarıştık. Buna rağmen büyük bir başarı sağladık. Herkes burada Türk şirketlerini konuştu. Yarışma ve törenler Türk şirketlerinin gövde gösterisine dönüştü. Aslında uluslararası fuarlara ve yarışmalara daha çok Türk şirketinin katılması lazım. Türk gayrimenkul sektörünü başka türlü uluslar arası platformlara taşımak mümkün değil. Türkiye'de 1000'ün üzerinde şirket var. Nerdeyse 4-5 şirket geliyor bu tür fuarlara ve yarışmalara. Biz bundan sonra da daha etkin olarak bu platformlara gelerek Türkiye'yi tanıtmaya ve ülkemizi daha güçlü şekilde temsil etmeye devam edeceğiz. Bizlerin başarısı Türkiye'nin başarısıdır" dedi. Varlıbaş, bu platformlarda Türkiye'nin lobisini yeterince yapmanın gerekliliğine de değinerek " Artık bu yarışmaların jürisinde Türkiye'den sektörde bağımsız profesyonellerin de bulunması önem taşıyor" görüşünü ifade etti.

"YÜZDE 20' SİNİ SATIŞA ÇIKARDIK ÇOĞU SATILDI"

Varyap'ın diğer projeleri hakkında da bilgi veren Süleyman Varlıbaş, Varyap'ın Türkiye'nin şu anda en büyük üst yapı projesi olan İstanbul Çağlayan'daki Adalet Sarayı projesini yürütmekte olduğunu ve inşaatın yüzde 70'inin tamamlandığını söyledi. Varlıbaş, TOKİ ile birlikte yapacakları Seyrantepe Galatasaray Stadı projesinin ise normalde Ağustos 2011'de tamamlanmasının planlandığını, ancak projenin 2010 sonuna yetiştirilmesi konusunda da çalışmalar olduğunu kaydetti.

Varlıbaş, 1500 konut, beş yıldızlı, iş merkezleri ve sosyal alanlar olmak üzere toplam 107 bin metrekarelik alana yayılı olan Varyap Meridian'in yüzde 90'ının yeşil alandan, 13 bin metrekarelik alanının ise binalardan oluşacağını belirterek, Varyap Meridian'in satışlarının piyasaya rağmen satışların iyi gittiğini söyledi. Varlıbaş "Şu ana kadar projenin yüzde 20'sini satışa çıkardık ve bu bölümün yüzde 60-70'i de satıldı. Satıldıkça yeni bölümleri devreye sokacağız. Müşteriler zaten eski müşterilerimiz ya da bizi iyi tanıyan müşteriler. Varyap'tan konut alan hiçbir zaman zararlı çıkmadı ve çıkmayacak da. Şu ana kadar konutlar yüzde 20 prim yapmış durumda" diye konuştu.

"FİYATLAR GEÇEN 10 YILIN EN OPTİMUM DÜZEYİNDE"

Basın mensuplarının gayrimenkul fiyatları ile ilgili soruları da yanıtlayan Süleyman Varlıbaş " Arsa fiyatları artıyor ama, girdi maliyetlerinde düşme oldu. Bu krizin yarattığı bir avantaj. Dolayısıyla konut maliyetleri geçmişe göre daha optimum bir düzeyde bulunuyor. Faizlerdeki düşüşü de dikkate alınca konut fiyatlarında geçen 10 yılın en iyi bileşeni oluşmuş durumda. Faizler uygun olduğu için borçlanma açısından da uygun bir ortam var" dedi.

BİZE ULAŞIN