Havaş'ın yüzde 35'ini 180 milyon euroya HSBC ve İş Girişim aldı

Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş., TAV, HSBC ve İş Girişim ortaklığında kurulacak şirkete 180 milyon euroya satılıyor. TAV yeni şirkete 78 milyon, HSBC 34 milyon, İş Girişim 8 milyon euro ile katılacak

TAV Havalimanları Holding çatışı altındaki Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş. (HAVAŞ), TAV, HSBC ve İş Girişim ortaklığında kurulacak olan şirkete 180 milyon euroya satılıyor. TAV kurulacak yeni şirkete 78 milyon euro, HSBC 34 milyon euro ve İş Girişim 8 milyon euro ile iştirak edecek. Bankadan ise 60 milyon euroluk satınalma kredi alınacak. Böylece, zaten yüzde 100'ü TAV'ın elinde olan HAVAŞ hisselerinin yüzde 35'i satılmış olacak. Kararın Rekabet Kurulu'nda onaylanmasının ardından, işlemlerin yılsonundan önce bitirilmesi bekleniyor. Ayrıca yetkililer satınalınan yüzde 35 hissenin orta vadede halka arz edilebileceğini belirtiyor.

'GÜVENİ YANSITIYOR'
TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, TAV Havalimanları olarak halihazırda 18 havalimanı/ havaalanında hizmet vermekte olan Havaş'ın yüzde 35 oranındaki hisse satışını İş Girişim ve HSBC Principal Investments gibi iki ortağa gerçekleştirmekten gurur duyduklarını ifade ederek, ''Ekonomik krizin bitip bitmediği yolunda tartışmaların uluslararası boyutta sürdüğü bu dönemde gerçekleştirdiğimiz ortaklık, sektörümüze ve markamıza duyulan güveni yansıtmaktadır'' dedi. Satış işleminde danışmanlık hizmeti veren HSBC Portföy Yönetim A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Erelçin de, Türkiye'nin bölgesel bir ulaşım merkezi olma yolunda gün geçtikçe önem kazandığına dikkati çekti. İş Girişim Sermayesi Genel Müdürü Murat Özgen ise, Havaş yatırım ile bugüne kadar gerçekleştirmiş oldukları yatırım adedini 12 şirkete yükseltmiş olacaklarını belirtti.

BİZE ULAŞIN