Samsun-Ceyhan petrol boru hattında tarihi imzalar atıldı

Türkiye'nin enerjide bölgesel güç olma yolunda attığı en önemli adımlardan biri olan Samsun-Adana Ceyhan Boru Hattı'nın imzaları İtalya'nın Milano şehrinde atıldı. Hattın yatırım maliyeti 2.5 milyar dolar

Salı 20.10.2009
Son Güncelleme: Perşembe 27.05.2010
ABONE OL
Türkiye-Rusya ve İtalya"yı stratejik enerji partneri haline getiren Samsun-Adana Ceyhan Boru Hattı Projesi (TAPCO) üç ülkenin enerji bakanlarının katılımıyla gerçekleşen imza töreni ile resmiyet kazandı. 2010 yılında inşasına başlanacak proje için İtalya'nın Milano şehrinde yapılan Hükümetler Arası ve Ticari Protokoller'e Türkiye" den Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rusya'dan Enerjiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Igor Seçin ile Enerji Bakanı Sergey Shmatko ve İtalya'dan Ekonomik Gelişmeler Bakanı Claudio Scajola'nın katılımıyla imzalar atıldı. TAPCO'nun ortakları Transneft, Rosneft ve İtalyan ENI temsilcilerinin de hazır bulunduğu protokole, Türkiye'den projeyi geliştiren Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık da katıldı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in son Türkiye ziyaretinin ardından destek verdiği TAPCO projesi ile Rus şirketi Gazprom, Türkiye'den Çalık Grubu ve İtalya'nın en büyük petrol ve doğal gaz şirketlerinden ENI ile ortaklık yapacak. Türkiye'yi 'enerji kavşağı' yapacak proje kapsamında daha fazla petrolün Ceyhan limanına aktarılması bekleniyor.

'SİYASİ KARARLILIĞIMIZ TAM'
İmza öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Enerji Bakanı Taner Yıldız, Samsun-Adana-Ceyhan boru hattının Türkiye'nin stratejik ve önemli bulduğu projelerden biri olduğunu söyledi. Türkiye'nin hem coğrafyasından kaynaklanan hem de stratejik konumundan kaynaklanan bütün değerlerini burada harekete geçirdiğini belirten Yıldız, "Türkiye, hem kuzey-güney hem de doğu- batı arasında üreticilerden tüketicilere olan bütün hatları da kullanmak istiyor. Hem doğalgazda hem de petrolde Nabucco ile beraber ciddi bir hareketlenme oldu" dedi. Rusya ve komşu ülkelerle imzalanan enerji ile ilgili anlaşmalara işaret eden Yıldız, "Anlaşmalar, Türkiye'nin kendi arz güvenliği ve birincil kaynakların harekete geçirilmesi olduğu kadar AB'nin arz güvenliği ile de ilgili" dedi. Yıldız, "Samsun-Ceyhan boru hattı anlaşması da bunlardan bir tanesi. Söz konusu boru hattı projesi, özellikle bizim ekolojik dengeye çok dikkat ettiğimiz ve boğazlarımızı korumaktaki hassasiyetimizin de bir uzantısıdır. Hemen hemen 170-180 milyon tona ulaşan boğazlardaki hacmin en az 50 milyon tonunun kaldırılması ile alakalı bir projedir. Bu projedeki siyasi kararlılığımız tamdır ve azalmadan da artarak devam edecektir. İtalya'da yaptığımız bu toplantı ile beraber firmalar burada kendi aralarında görüşeceklerdir" diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER