Alman Axel RTÜK'e takıldı Doğan'a 3 ay süre verildi

Maliye'nin ardından RTÜK de Doğan Grubu'nun Alman Axel Springer'e 28 radyo ve TV şirketinin hisse satışı sonrası yayın kuruluşlarının sahiplik yapısında yasaya aykırılık saptadı

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 21.10.2009 ABONE OL
Maliye'den sonra Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) da, Doğan Medya Grubu'nun sermayesindeki yabancı payının ilgili yasaya aykırı olduğunu belirledi. RTÜK, yasaya uyum için şirkete üç ay süre tanındığını açıkladı. RTÜK'ten yapılan açıklamaya göre, Üst Kurul'un 13 Ekim'deki toplantısında Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 18 Eylül'de gönderdiği rapor ile bunun üzerine RTÜK uzmanlarının gerçekleştirdiği incelemeye ilişkin rapor görüşüldü. RTÜK uzmanlarınca da yapılan tespitler neticesinde, Doğan Medya Grubu içinde yer alan yayıncı kuruluşların sahiplik yapılarında "Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun"un 29. maddesinin yüzde 25'lik sınırla ilgili (h) ve bir yayın kuruluşunda ortak olan yabancının başka radyo ve TV kuruluşuna ortak olamayacağına ilişkin (ı) bentlerindeki düzenlemelere aykırılık durumunun oluştuğu belirlendi.

TV LİSANSLARI TEHLİKEDE

RTÜK, rapordaki öneri doğrultusunda Doğan Medya Grubu içinde yer alan yayın kuruluşlarının 29. madenin (h) ve (ı) bentlerine durumlarını uydurmaları için üç ay süre verilmesini kararlaştırdı. Açıklamaya göre, Üst Kurul'a lisans ve izin için müracaat etmiş, ancak henüz işlemleri tekemmül etmemiş kuruluşlar ortaklık yapılarını uygun hale getirerek Üst Kurul'a yeniden müracaat edecekler. Aksi halde bu kuruluşların talepleri değerlendirmeye alınmayacak. RTÜK, Türkiye'deki özel radyo ve televizyon kuruluşlarına, şirket sermaye yapılarını doğrudan veya dolaylı yabancı sermaye oranı durumlarının sorulması ve gelecek bilgi ve belgelere göre işlem yapılması kararı da aldı.

DOĞAN: BİZE TEBLİGAT YOK

Haberin ardından Doğan Yayın Holding KAP'a yaptığı açıklamada, mevcut durum itibariyle, RTÜK'ün basın açıklamasında yer alan konu ile ilgili olarak, yayıncı kuruluşlarına veya şirkete ulaşan herhangi bir yasal tebligat bulunmadığı, konuya ilişkin bir gelişme olduğu takdirde kamuya açıklama yapılacağı duyuruldu.

BUGÜN NELER OLDU