Sambacı sıcak paraya çelmeyi taktı, bize yine tartışması kaldı

Brezilya, parasının değerlenmesini önlemek ve ihracatçısına destek olmak için sıcak paraya yüzde 2 vergi koydu. Yıllardır vergilendirilmeyen sıcak paradan şikâyet edilse de Türkiye tartışmaya devam ediyor

Küresel kriz sonrasının en tartışmalı başlıklarından biri ilk kez uygulanmaya başladı. Sıcak para girişlerinin vergilendirilerek yavaşlatılmasını amaçlayan Tobin vergisini uygulamaya koyan Brezilya, hisse senedi ve tahvilleri vergilendirdi. Yılbaşından bu yana parası yüzde 30'a yakın değerlenen Brezilya, bu kararla ihracatçısının rekabet gücünü korumaya çalışıyor. Maliye Bakanı Guido Mantega ise kısa vadeli spekülatif nitelikteki para girişlerinin kurlarda oynaklığı artırdığını ve finansal balonlara sebep olduğunu vurguladı. Karar sonrası Brezilya borsası ve para birimi hızla değer kaybetti.

TÜRKİYE UYGULAR MI?

1970'lerde Nobelli İktisatçı James Tobin'in önerdiği vergi, her kriz döneminde gündeme geliyor. Küresel kriz de geleneği bozmadı ve Tobin Vergisi yeniden tartışılmaya başlandı. Hatta, IMF-Dünya Bankası toplantılarında IMF Başkanı Strauss-Kahn'a sorulan ilk soru da Tobin Vergisi olmuştu. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy debir süre önce- Tobin Vergisi'ni desteklediğin açıklamıştı. Yabancı yatırımcılardan vergi almayan Türkiye'de de tartışma yeniden başladı. İhracatçıların düşük döviz kurundan şikayetçi olduğu bugünlerde Tobin Vergisi'ni savunan iktisatçıların sayısında kriz öncesine göre artış olduğu gözleniyor. Vergi'nin etkisiz olacağını savunan iktisatçılar ise piyasaların kendi dinamiklerine bırakılması gerektiğini vurguluyor.

BİZE ULAŞIN