Otomobil radyolarına TRT için fahiş vergi kesilecek

Hükümet, otolardaki radyo ve TV'lerden aldığı TRT payına sessiz ayar çekti. Eskiden otodaki radyo bedelinden alınan % 16'lık TRT payı, artık otomobilin satış fiyatı üzerinden alınacak

Yıllardır elektrik faturalarından kesilen TRT payının kaldırılması konusunda eleştirilen hükümet hafta sonu sessiz sedasız yaptığı bandrol ücretlerindeki değişiklikle bu kez otomobil üreticilerinin eleştirilerine maruz kalacak görünüyor. Hükümet hafta sonu Resmi Gazete'de yayımladığı TRT Bandrol ücretlerine ilişkin listede otomobillerdeki radyo-TV'lerden kesilen TRT payının iki kat artırıldığı görüldü. Üstelik, istenen TRT payı Temmuz ayından bu yana satılan araçlar için isteniyor. Sektör temsilcilerinin yaptığı hesaplamalara göre otomobil şirketleri 12 milyon liralık bir fatura ile karşı karşıya kaldı. Bakanlar Kurulu, radyo, TV ve birleşik cihazlardan alınan TRT Bandrol ücretlerini tespit eden kararnamede değişiklik yaptı. 17 Ekim'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Kararname'ye göre, 3 Temmuz 2009'dan itibaren geriye dönük işleyecek yeni uygulama otomotiv sektörünü de yakından ilgilendiriyor. Çünkü yeni Kararname ile otomotiv firmaları Temmuz'dan bu yana sattıkları araçlar hesaplandığında en az 12 milyon TL, TRT bandrol ücreti ödemek zorunda kalacaklar. Eskiden araçta bulunan radyonun bedeli üzerinden TRT Bandrol ücreti alınırken yeni kararnameyle artık aracın toplam bedeli üzerinden bandrol ödenecek. Yeni Kararnameyle üzerinde radyo-TV veya bunların yayınlarını almaya yarayan navigasyon cihazı bulunan kara taşıtlarından alınan vergi binde 8 oldu. Bu oran eskiden radyonun bedelinin yüzde 16'sıydı.

EN AZ YÜZDE 1 ZAM

Yeni kararnameyle birlikte, otomobillere en az yüzde 1 zam gelmesi bekleniyor. İthal bedeli 25 bin TL olan araçta 200 TL'lik radyo kullanıldığı düşünülürse eskiden bu araç için 32 TL bandrol ödeniyordu. Şimdi ise aynı araçta ödenecek bandrol 200 TL'ye çıkıyor. Diyelim ki lüks bir araç almaya karar verdiniz ve içinde 800 TL'lik radyosu olan 200 bin TL'lik otomobil aldınız. Bu durumda eskiden 128 TL (800 TL'nin yüzde 16'sı) olarak ödenen bandrol yeni uygulamayla bin 600 TL'ye (200 bin TL'nin binde 8'i) çıkıyor. Özetle 800 TL'lik bir müzik sistemi için bin 600 TL bandrol yatırılıyor.

SEKTÖRDE KİMSENİN HABERİ YOK
Konuyla ilgili görüştüğümüz otomotiv sektörü temsilcilerinden birçoğunun karardan haberi yok. Bilenler ise şaşkın. Uygulamanın geçmişe dönük olmasını da eleştiren sektör yetkilileri, aracı alan müşteriden geriye dönük fark istenemeyeceğini, sektörün Temmuz'dan beri satılan araçlar için 12 milyon TL'yi bulan yükle karşılaşacağını ifade ediyor. Bir başka eleştiri ise TRT bandrolü için istenen paranın, araçta kullanılan malzemeden çok daha fazla olması.

BİZE ULAŞIN