Vizenin kalkması turizme yarayacak

Türkiye ile Suriye arasında vizenin kaldırılması ile yaşanan ''bayram'' havası turizmi de olumlu etkiliyor.

İki ülke arasında turizmin geliştirilmesinde önemli bir engel olan vize uygulamasının kalkması, seyahat acentelerini sevindirdi. Suriye'den daha fazla turist getirmek için tanıtıma ağırlık veren seyahat acenteleri, kişi başına 28 ile 80 dolar arasında özel tur paketleri hazırlıyor. Konaklama, ulaşım, yemek ve rehberlik hizmetinin dahil olduğu Gaziantep günübirlik, 1 gece 2 gün turların yanı sıra paket GAP turu da sunuluyor.

Gaziantep, vizenin kaldırılmasının meyvelerini toplamaya başladı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin en büyük alışveriş merkezi olan SANKO Park'a, hafta sonları 60-90 kişilik Suriyeli grup alışveriş yapmak için geliyor.

Avrupalı turistlere göre daha çok para harcamayı seven Arap turistler, bırakacakları döviz ile bölgenin ekonomisini de canlandıracak.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) GAP Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Fikret Murat Tural, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki halk arasında kardeşlik, akrabalık bağı bulunduğuna işaret ederek, vizenin kaldırılmasının çok güzel olduğunu, sınırların kaldırılmasının özlenen bir tablo olduğunu söyledi.

''BÜTÜN DÜNYANIN GÖZÜ ARAP TURİSTLERDE''

Şu anda sınır kapısında çok büyük yoğunluk olduğunu belirten Tural, şunları anlattı:

''Gaziantep'teki otelleri dolaştım, her otelde çok sayıda Suriyeli var. Vizenin kaldırılmasının Gaziantep'te ticaret, seyahat, alışveriş, sağlık ve eğitim turizmine çok büyük yansıması olacak. Suriyeli turistler bugüne kadar deniz-kum-güneş için Hatay ve Mersin'e gelip gittiler. Gaziantep çok büyük turizm potansiyeline sahip. Buraları gezdikten sonra kendi tarihleriyle, kültürleriyle, mimarisiyle aynı olduğunu anlayacaklar. Geliş gidişler artacak.''

Tural Seyahat Acentası olarak, Suriye'ye turlar yaptıklarını anlatan Fikret Murat Tural, ''Suriye'den bize grup olarak turlar az geliyordu. Tek sıkıntı vizeydi, vize pahalıydı. Şimdi o engel kalktı. Suriyeliler alışveriş yapmak için otobüslerle Gaziantep'e geliyor. Seyahat amaçlı turlarda çok büyük artış olacak. İşlerimizde artış olacak'' dedi.

''TURİZM, GAP EKONOMİSİNİ KALKINDIRACAK''

Tanıtımın önemini vurgulayan Tural, Türkiye Suriye İşbirliği Programı kapsamında Gaziantep ve Halep'te seyahat acenteleri ile yaptıklar workshopu Şam'daki acentelerle de yapacaklarını bildirdi. Tural, Suriyeli acentelerin kendilerinden fiyat almaya başladığını ifade ederken, şunları kaydetti:

''Daha fazla Suriyeli turist çekmeliyiz. Arap turist paralı turisttir, bütün dünya gözünü Arap turistlere dikmiş vaziyette. Araplar yaşamayı, eğlenmeyi, yemeyi, alışverişi seven insanlar. Çok büyük gelir elde ederiz. GAP'ın ekonomisini değiştirecek olan turizme önem vermeliyiz. Ülkeyi kalkındıran ihracattır, turizm de yerinde ihracattır.''

''SURİYE'DEN ALIŞVERİŞ İÇİN GAZİANTEP'E BÜYÜK TALEP VAR''
Altınoluk Turizm Seyahat Acentası Genel Müdürü ve Gaziantep Ticaret Odası Turizm Komitesi Başkanı Fetullah Aşkın ise Suriyeli vatandaşların vize için 55 dolar, Türklerin de 70 avro ödeme yaptığını, vizenin kaldırılmasının çok iyi olduğunu söyledi.

Suriye ve Türkiye arasında ilişkilerin gelişmesinin turizme yansıdığını belirten Aşkın, ''Suriye'ye 12 yıl önce bir otobüs turist giderken, şimdi haftada 3-4 otobüse çıktı. Vizenin kalkmasıyla birlikte şu anda telefonlarımız hiç susmuyor. Suriye için aşırı derecede talep alıyoruz. 29 Ekimde 15-16 otobüs geçiş yapacak. İstanbul, Ankara ve İzmir'in yanı sıra yurt dışından grupları götüreceğiz'' dedi.

Suriye'den daha önce Gaziantep'e tur düzenlenmediğini, ticari ferdi girişler olduğunu bildiren Aşkın, şunları kaydetti:

''Halep'te acentemiz var, Suriye'de çok büyük tanıtım ve reklam çalışması yapacağız. Günübirlik ve 1 gece-2 gün Gaziantep ile İstanbul turu hazırlıyoruz. Kişi başı 70-80 dolar. Suriye'den özellikle alışveriş için Gaziantep'e çok büyük talep var. Oradan turist getireceğiz.''

BİZE ULAŞIN