"AB'ye süt ihracatı için adım attık"

ASÜD Başkanı Ali Ülker, Uluslararası Sütçülük Federasyonu'na üye olup, 2001 yılından beri kesintiye uğrayan AB ülkelerine, süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engelleri kaldırmak için önemli bir adım attıklarını kaydetti

Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Derneği (ASÜD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker, süt ihracatının önünü açacak düzenlemelerin en kısa zamanda hayata geçirilmesini beklediklerini söyledi. Sakarya'da düzenlenen AB Sürecinde Türkiye Süt Endüstrisi ve Bölgesel Kalkınm Çalıştayı'nın açılış konuşmasını yapan Ali Ülker, Türk üreticilerin 17 Mayıs 2001'den bu yana AB'ye süt ve süt ürünleri ihraç edemediğine dikkat çekti. Türkiye'nin dünyanın 16. büyük süt üreticisi olduğunu ve yıllık süt üretiminin 12.2 milyon tona ulaştığını kaydeden Ali Ülker, "Ancak bu miktarın sadece yüzde 40'ı modern tesislere gitmekte ve işlenmekte. Geriye kalan yüzde 60'lık kısım ise sadece ekonomik açıdan değil, aynı zamanda hijyen açısından da denetimsiz ürünü temsil etmektedir" dedi.

"DEVLER LİGİ'NE GİRDİK"
Sorunun çözümü için ihracatın artırılması gerektiğine işaret eden Ali Ülker süreci hızlandırmak amacıyla ilk adımı attıklarını ve dünya süt piyasalarına yön veren ve kısa adı IDF olan Uluslararası Sütçülük Federasyonu'na üyelik başvurusu yaptıklarını hatırlattı. Ülker "Türkiye ASÜD'ün üye olmasıyla Dünya Süt Ligine çıkmıştır" diye konuştu. Ülker, bu kurum çatısı altında etkin çalışmalar yürüterek, Türk sütünün dünyaya ihraç edilmesinin önünü açmak istediklerini kaydetti.

BİZE ULAŞIN