Doğan ve 7 kurmayı hâkim önünde vergi hesabı veriyor

Aydın Doğan'ın da aralarında bulunduğu Doğan Holding'in 8 yöneticisi hakkında "Vergi Usul Kanunu'na muhalefet etmek" suçundan açılan davanın görülmesine devam edildi

Küçükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Toksoy'la Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök ve taraf avukatları katıldı. Duruşmayı izlemek için adliyeye gelen basın mensupları, hâkimin talimatıyla salona alınmadı. Duruşma sonunda adliyeden ayrılan Özkök, basın mensuplarının "Duruşmaya gazeteciler alınmadı sizin böyle bir talebiniz oldu mu?'' sorusuna "Hayır, öyle bir talep olmadı'' yanıtını verdi. Özkök, açıklama yapıp yapmayacağının sorulması üzerine de "Dava devam ediyor. Sonlandığında açıklama yapılır'' dedi.

HAPİSLERİ İSTENİYOR

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının suç duyurusu üzerine 18 Şubat 2009'de Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıklar "defter ve kayıtlarda hesap ve muhasebe hileleri yapmak, gerçekçi olmayan veya kayda konu işlemlerde ilgisi bulunmayan kişiler adına hesap açmak veya defterlere kaydı gereken hesap işlemleri vergi matrahının azalması sonucunu doğuracak şekilde tamamen veya kısmen başka defter, belge veya diğer kayıt ortamında kaydetmek suretiyle 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'na muhalefet ederek vergi kaçakçılığı yapmak''la suçlanıyor. İddianamede, bu suçtan dolayı Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, Yönetim Kurulu Başkanvekili İmre Barmanbek, Yönetim Kurulu üyeleri Mehmet Ali Yalçındağ ve Soner Gedik, Doğan Yayın Holding Yönetim Kurulu üyesi Barbaros Hayrettin Çağa ile Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Toksoy, Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı ve Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök'ün 1 ile 3'er yıl arasında hapisleri isteniyor.

BİZE ULAŞIN