Haber turu

51 bin İngiliz müşterinin bilgisini Afrika'da kaybetti
GİZLİ banka hesapları ile ünlü İsviçre'de sigorta şirketi Zurich Financial Services, 51 bin İngiliz müşterisinin bilgilerini Güney Afrika'daki depolama merkezinde kaybettiğini açıkladı. Müşterilerinden özür dileyen şirket kaybolan bilgilerin kötüye kullanıldığına dair herhangi bir işaret olmadığı belirtildi. Zurich'in Avrupa Sigorta Bölümü CEO'su Annette Court gelecekte böyle kazaların meydana gelmesini önlemek için büyük bir yatırımı uygulamaya koyacaklarını söyledi. Şirket Botswana'da da 40 bin müşterinin bilgisini kaybetmişti.

Nokia, iPhone yüzünden Apple'ı mahkemeye verdi
DÜNYANIN
en büyük cep telefonu üreticisi Nokia, iPhone markasının patent haklarını ihlal ettiği gerekçesi ile Apple'ı mahkemeye verdi. Finlandiyalı firma, ABD'de açtığı davada, AR-GE'ye 40 milyar euro harcadığını ve Apple'nin yeteri kadar teknoloji yatırımı yapmayarak Nokia'nın yeniliklerinden yararlandığını savundu. Nokia Hukuki ve Fikri Haklar Bölümü Başkan Yardımcısı Ilkka Rahnasto, "Apple, bedavadan Nokia'nın yeniliklerinin arkasına sığınıyor" dedi.

Çin ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 8.9 büyüdü
ÇİN ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.9 büyüdüğü bildirildi. Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre, Çin'in gayrı safi milli hasılası (GSMH) Ocak-Eylül arasındaki dokuz aylık dönemde yüzde 7.7 artış gösterdi. Büro sözcüsü Li Şiaoçao, Çin'in GSMH'sinin dokuz ayda 21.78 trilyon yeni (3.18 trilyon dolar) bulduğunu belirterek, yılın sonunda yüzde 8'lik büyüme hedefine ulaşılabileceğini belirtti. Çin'in GSMH'si yılın ilk çeyreğinde yüzde 6.1, ikinci çeyreğinde yüzde 7.9 artmıştı.

BİZE ULAŞIN