'Kumandalı pompaya' 30 ilde dev operasyon

İkinci depo yaptırarak uzaktan kumanda ile müşteriye göre kaçak akaryakıt satan istasyonlara dün 30 ilde operasyon yapıldı. Vurgunun boyutu 500 milyon doların üzerinde

Jandarma dün 30 ayrı ilde eşzamanlı olarak 100'e yakın akaryakıt istasyonuna operasyon düzenledi. Kurdukları düzenekle kaçak akaryakıtı yasal olanı ile birlikte sattıkları iddia edilen 80'nin üzerinde bayi ve istasyon görevlisi ise gözaltına alındı. Vurgunun boyutunun 500 milyon doları bulduğu, bu miktarın daha da artabileceği dile getiriliyor. Bazı akaryakıt istasyonlarında ''kaçak akaryakıt satıldığı'' bilgisine ulaşan Ankara İl Jandarma ekipleri, söz konusu kişilere yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla çalışma başlattı.

AYRI BİR HATLA POMPAYA BAĞLI

Teknik takibin yapılmasının ardından dün sabah harekete geçen güvenlik güçleri, 30 ilde 'By-pass' adını verilen operasyonu başlattı. Operasyon sonucu, kaçak akaryakıt sattığı ileri sürülen istasyonların, yer altına ikinci bir depo koydukları ve bu depo içindeki akaryakıtın ayrı bir hat ile pompaya bağlandığı tespit edildi. Akaryakıt istasyonlarında vergi denetçileriyle birlikte inceleme yapan jandarma, bazı istasyonlarda, içerisinde ulusal marker bulunan akaryakıt ile kaçak akaryakıtın satılmasını sağlayan elektronik düzenekler ele geçirdi. Düzeneğin, uzaktan kumanda ile çalıştığı ve istasyon görevlisinin müşteriye göre kumanda cihazı ile bazen kaçak, bazen de yasal akaryakıtı verdiği tespit edildi. Denetimlerde ise yasal akaryakıt verildiği belirlendi.

BİZE ULAŞIN