Uçak alan da banyoda keyif yapan da TRT'ye pay verecek

TRT payı kararnamesi şaşkınlık yarattı. Düzenleme, içinde radyo-TV olan banyo sistemleri, koşu bandı, cep telefonundan yüzde 8 kesinti öngörüyor. Uçak ve yatta ise aracın değeri üzerinden on binde 1...

Hafta sonu yayımlanan kararnameyle içinde radyo ve TV olan her türlü alet ve araçtan kesilen TRT payları kamuoyunda tartışma yarattı. SABAH gazetesinin gündeme getirdiği kararnamede sadece otomobil değil içinde radyo ve TV olan buzdolabı, koşu bandı, MP3 çalar, adımsayardan bile TRT'ye kaynak aktarılacağı belirtiliyor. Kararneme uçak ve yat alanların da aldıkları aracın onbinde biri kadar TRT'ye bandrol ücreti kesilmesini düzenliyor. TRT için kesilecek bandrol oranlarıyla ilgili kararname içinde radyosu olan her türlü alette ciddi zamları da beraberinde getirmesi bekleniyor. 2004'teki düzenlemeyle TV, radyo, müzik seti ve bu ürünlerin birleşik olarak satıldığı ürünlerden yüzde 16 kesilirken hafta sonu yapılan düzenlemeyle oranlar ve kapsam yeniden düzenlendi. Buna göre teknoloji gelişip bazı ürünlerin içine radyo ve TV monte edildiği için kesilen ürünlere de yenileri eklendi. Örneğin, radyolu ve TV'li cep telefonları, koşu bantları, spor yaparken kullanılan adımsayarlar, buzdolaplarının üzerine monte edilen TV'ler için artık yüzde 8 TRT payı kesilecek.

ESKİYE GÖRE 10 KAT FARK

MP3 ya da MP4 çalarlar için de artık TRT'ye pay ödeyeceğiz. Üstelik bunlarda bandrol ücreti yüzde 16 olacak. Kararnameyle açıklanan ürünler dışında kalan ve içinde radyo-TV barındıran aletlerden de yüzde 16 TRT payı kesilecek. En önemli değişikliklerden biri de otomobil, kara ve hava taşıtlarıyla ilgili. Kararnameye göre otomobil, yat ve uçaklardaki radyo, TV ve navigasyon cihazları için mal sahibi aracın içindeki radyonun bedeli üzerinden değil aracın bedeli üzerinden TRT payı ödeyecek. Kararnamede otomobilin fiyatı üzerinden binde 8, hava ve kara taşıtlarında onbinde 1 kesinti yapılması öngörülüyor. Bu şu anlama geliyor; 50 milyon dolara alınan bir uçak için alıcı 50 bin dolar, 10 milyon dolarlık bir yat için 10 bin dolar TRT'ye pay ödeyecek. Otomobilde ise oran binde 8 olduğu için 20 bin liralık bir otoda kesinti 160 lira olacak. Bu rakam önceki düzenlemede otodaki teybin değeri üzerinden yüzde 16 olduğu için örneğin 200 liralık bir müzik sisteminde 32 liraydı. Otomobilin fiyatı arttıkça yapılacak kesinti yükselecek ve eski uygulama ile yeni uygulama arasındaki fark 10-15 kata kadar çıkacak.

Uçakta on binde 1, cepte yüzde 8 TRT'ye kesinti yapılacak

Yüzde 8 TRT payı alınanlar
Cep telefonu
Işıldak
Saat
Kulaklık
Fotoğraf makinesi
Adımsayar
Kalem
Banyo sistemleri
Navigasyon cihazı
Koşu bandı
Buzdolabı
İnternet radyo cihazı
DVD-VCD player

Yüzde 16 TRT payı alınanlar
Set up box cihazı
FM ya da TV tuner kartı
MP3/MP4 çalar
Uydu alıcısı
Ev sinema sistemleri
Liste dışındaki diğer cihazlar

Yat ve uçakta değerden alınacak
Kara taşıtları % 0.8
Hava ve deniz taşıtı % 0.01 (on binde 1)

Radyoyu sonradan takmak avantajlı
Uzmanlar, bundan sonra radyo-teypsiz otomobil satışının artacağını belirterek, "Firmalar radyo-teypsiz araç getirerek, bu sıkıntıyı aşabilir. Radyo firmalarıyla anlaşma yapılarak, daha sonradan radyo Türkiye'de monte edilebilir. Bu da firmaların maliyetinde avantaj yaratır" diyorlar.


BİZE ULAŞIN