'Türkiye'nin sanayi alanındaki tecrübesini dikkate alacağız'

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, ülkedeki sanayi yatırımlarının hacminin 45 milyar dolara ulaşacağını, Türkiye'nin OSB tecrübelerini dikkate alacaklarını kaydetti

Cumhurbaşkanı Abudllah Gül'e iade-i ziyarette bulunan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Ankara'da Sincan Organize Sanayi Bölgesi'nde incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi alan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Türk şirketlerini ülkesine yatırım yapmaya çağırdı. Nazarbayev, yatırımlara devlet desteği olacağını da belirtti.Nazarbayev, Sincan Organize Sanayi Bölgesi'ne gelişinde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından karşılandı. Devlet Bakanı Faruk Çelik'in eşlik ettiği konuk cumhurbaşkanına, TEPAV Başkanı Güven Sak, Türkiye'de organize sanayi bölgelerinin kuruluşu ve şu anki durumu hakkında Nazarbayev'e bilgi verdi.

'ARTIK SOMUT ADIMLAR ZAMANI'
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da organize sanayi bölgelerinin kamu ile özel sektörün işbirliği ile kurulduğunu ve kurulma aşamasında özel sektöre devlet tarafından düşük faizli kredi temini edildiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, organize sanayi bölgelerinin kuruluşunun tamamlanmasının ardından yönetiminin tamamen özel sektöre devredildiğini kaydetti. Kazakistan'daki sanayi yatırımlarının hacminin 45 milyar dolara ulaşacağını belirten Nazarbayev, Türkiye'nin tecrübelerini, OSB deneyimlerini dikkate alacaklarını kaydetti. Kendi sanayi bölgelerinde özellikle pamuk, tekstil üretimini destekleyeceklerini ifade eden Nazarbayev, ülkesinde ilk tercihlerinin tekstil olduğunu vurguladı. Nazarbayev, tekstilden sonra tarım, daha sonra ise eczacılık ve ilaç sanayi konusunda çalışmalar yürüteceklerini ifade etti. Nazarbayev, Türk şirketlerinin Kazakistan'da yapabilecekleri yatırımlara ilişkin olarak da birkaç Türk şirketinin bir araya gelmesine destek sağlayacaklarını, şirketlerin bu sayede hem Kazakistan hem Rusya hem de Beyaz Rusya piyasasına giriş yapabileceklerini söyledi. Nazarbayev, "artık somut adımlar atılmasının zamanı'' olduğunu sözlerine ekledi.

AVRASYA NİŞANI VERİLDİ

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'e Diyalog Avrasya Platformu tarafından barışa katkılarından dolayı 'Avrasya Nişanı' verildi. Nazarbayev'in Sincan OBS'deki temaslarına Devlet Bakanı Faruk Çelik de katıldı.

Kazak lidere Türk kahvesi makinesi
Sanayi bölgesi içerisinde araçla gezen Nursultan Nazarbayev, Arçelik'in fabrikasında incelemede bulundu. Nazarbayev ile Hisarcıklıoğlu fabrika içerisinde Vehbi Koç'un fotoğrafının önünde birlikte fotoğraf çektirdi. Fabrika Müdürü İbrahim Hakkı Sağır, konuk cumhurbaşkanına kahve makinesi hediye etti. Kazakistan göreneklerine göre göz önünde hediye almak uygun olmadığı için hediyeyi Nazarbayev'in korumaları aldı.BİZE ULAŞIN