'Aykırı çocuk' sanal milyarları gerçek milyonlara çevirecek

Farmville, mafia wars ve poker gibi oyunlarla milyonları bilgisayar başına bağlayan Facebook, Paypal'a alternatif olarak test ettiği yeni ödeme sistemi için milyar dolarlık sanal bir market yarattı

Facebook kullanıcılarının yakından takip ettiği Farmville (Çiftlik köyü) ve Mafia Wars (Mafya savaşları) oyunları neredeyse bir fenomen oldu. Sanal ortamdaki tarlasında ürün yetiştirerek para kazanan, mafya savaşlarında silah satın alan, sıfırdan kurduğu sanal restoranın işletmesini üstlenerek kâr ettiren oyuncular, aynı zamanda Facebook'un hayata geçirmeyi planladığı yeni ödeme sisteminin test edilmesine de farkında olmadan yardımcı oluyor. Harvard'ın aykırı çocuğu olarak bilinen Mark Zuckerberg'in kurucusu olduğu Facebook'ta kullanıcıların oynadığı oyunlar sayesinde milyonlarca işlem yapıldığı ve sanal olarak milyar dolarlık bir hacme ulaşıldığı gözönüne alınırsa işin aslında sadece basit bir oyundan ibaret olmadığı ortaya çıkıyor. Daha güvenli, etkin ve hızlı bir ödeme sistemi oluşturmaya çalışan Facebook, mevcut kullanıcılarından sanal ortamda yararlanıyor.

14 DEĞİŞİK OYUN VAR

Facebook'ta herkesin ilgisini çekecek 14 değişik oyun bulunuyor. Oluşturulan sanal alışveriş ortamında, oyunculara para transferi, satın alma ve hediye alma gibi işlem olanakları sunuluyor. Oyunda ileri aşamalara gitmek isteyenler 5-40 dolar arası ödeme yaparak rakiplerine karşı avantajlı konuma geçebiliyor. 1 milyar dolar olan sanal işlem hacminin gelecek yıl 1.6 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini söyleyen ThinkEquity şirketi bilgi teknolojileri analisti Atul Bagga, ortaya çıkan potansiyelin Facebook'u harekete geçirdiğini söyledi.

PAYPAL'A RAKİP GELECEK
DÜNYANIN dört bir yanındaki müşterileri için para transferi sağlayan ABD'li online alışveriş sitesi eBay'in sahip olduğu global finansal transfer şirketi Paypal, yaptığı her işlem için 5 sent ve işlem tutarından yüzde 5 komisyon alıyor. Paypal, son üç ay içerisinde 17.7 milyar dolarlık işlem gerçekleştirdiğini ve 78 milyon aktif üyeye sahip olduğunu açıkladı. Facebook'un da ödeme işlemlerinde benzer oranları belirlemesi halinde yılda 1 milyar dolarlık işlem hacminden 55 milyon dolar gelir elde edeceği hesaplanıyor. Yeni sistemde, Facebook kullanıcılarının 10 sent karşılığında birbirlerine müzik gönderme gibi değişik seçeneklerin yer alacağı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN