Benzin zammına protesto

Bursa Tüketiciler Derneği üyeleri, benzin zammını protesto etmek için sürücülere siyah kurdele dağıttı.

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 25.10.2009 14:30 ABONE OL
Üyelerle birlikte Fomara İş Merkezi yanındaki benzin istasyonu önünde araç sürücülerine siyah kurdele dağıtan Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, iki ay önce alınan akaryakıt zam kararının mürekkebi kurumadan, kurşunsuz benzine yeniden yüzde 9 zam yapıldığını söyledi.

Bu zammın haksız olduğunu ve sosyal devlet anlayışıyla açıklanabilir bir tarafının bulunmadığını belirten Yılmaz, toplumun her kesiminden bu zamma tepki gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Yılmaz, dernek olarak bu zammı, araçlara siyah kurdele takarak protesto ettiklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

''Artık dünyanın en pahalı benzinini kullandığımızı söylemiyoruz. Çünkü tüketici, bunun bilincindedir. Bir litre benzinden en yüksek vergi alan ülke olduğumuzu da söylemiyoruz. Çünkü tüketici, bu gerçeğin de farkındadır. Bugün bu gerçeğin farkında olarak, bu haksız ve hukuksuz uygulamayı protesto etmek için buradayız. Tüketiciyi yolunacak kaz gibi gören anlayışı protesto etmek için buradayız. Biz, bütçe görüşmelerinde, '2010 yılında zam öngörülmüyor' diyen yetkililerimizin kulağını çınlatmak için buradayız.''
Tüketicinin, temel ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda olduğunu ileri süren Yılmaz, tüketicilerin filesini dolduramadan pazardan eve döndüğünü, ihtiyaçlarını sürekli ertelediğini ve yarınına ilişkin haklı endişeler taşıdığını savundu.

Yılmaz, akaryakıta yapılan zammın, akaryakıt kaçakçılarının ekmeğine yağ sürdüğünü iddia ederek, şunları kaydetti:

''Her yıl trafiğe çıkan araçlara orantılı olarak, akaryakıt tüketimi artacağına azalmaktadır. Azalan tüketim boşluğunu, kaçakçılar doldurmaktadır. Her yıl yaklaşık 3 milyar dolar akaryakıt kaçakçılarının cebine girmektedir. Bu kaçağın bütçeye kazandırılması yerine, kolay yoldan tüketiciye zam ile fatura etmenin hiçbir haklı gerekçesi olmaz. Tüketicinin ekonomik çıkarlarını olumsuz etkileyen politikalara, sosyal devlet anlayışını zaafa uğratan haksız hukuksuz uygulamalara, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tepkimiz devam edecektir.''

BUGÜN NELER OLDU