Havada ve karada büyüyen IC Holding, denize de indi

IC Yatırım Holding, yabancı ortağıyla Çeşme Marina'nın temelini attı. Mayıs 2010'da hizmete girecek tesis 12 milyon euroya mal olacak

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 25.10.2009 ABONE OL
HAVAALANI işletmeciliği, yenilenebilir enerji alanlarında uluslararası şirketlerle stratejik ortaklıklar kurarak birçok yatırıma imza atan IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding, yine yabancı bir ortakla marinacılık sektörüne girdi. Ortaklık dün Çeşme Marina'nın temelini attı. Marina işletmeciliği konusunda dünyanın önde gelen markalarından biri olan Camper & Nicholsons firması ile stratejik ortaklık kuran IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding, dün Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı törenle Çeşme Marina'nın temelini attı. Törende konuşan IC İbrahim Çeçen Holding Başkanı İbrahim Çeçen, 25 yıllığına Yap İşlet Devret modeli ile kiralanan Çeşme Yat Limanı'nın 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanarak Mayıs 2010'da açılacağını, yatırımın toplam tutarının 12 milyon euro olduğunu kaydetti. Çeşme Marina Yönetim Kurulu Üyesi Serhat Çeçen de Çeşme Marina'nın bu ortaklığın ilk göz ağrısı ve bir prestij projesi olduğunu dile getirerek bu adımın diğer projelerin de öncüsü olduğunu belirtti.

11 YILDIR TÜRKİYE'DEYİZ

Camper & Nicholsons'ın Başkanı Nick Maris ise 1998'den beri Türkiye'de yatırımları bulunduğunu hatırlatarak, ilk olarak Port Göcek'in tasarlayan ve yapan grubun içinde yer aldıklarını söyledi. Halen uluslararası pazarlarda Port Göcek'in pazarlama faaliyetlerini sürdürdüklerini anlatan Maris, "Türkiye'nin Akdeniz çanağının yatçılık merkezi olma potansiyeli bulunuyor. IC Holding ile yeni yatırımlar araştırıyoruz. Birlikte yurt dışında da yatırım yapabiliriz" dedi.

9 milyar $'lık yat turizmi hedefliyoruz

BAKAN Binali Yıldırım da 22-23 ülkenin yer aldığı Akdeniz çanağında 1 milyon civarında deniz turizmine hizmet eden tekne olduğunu belirtti. Yıldırım, çalışmaları hakkında bilgi vererek, 2023'te yat kapasitesinin 50 bine, yıllık yat turizmi gelirlerinin de 8-9 milyar dolara ulaşacağını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU