'Su, enerji ve gıda önemli Çindistan'a dikkat edelim'

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, "Çindistan" olarak nitelediği Hindistan ve Çin'e su, gıda ve enerji güvenliğine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 25.10.2009 ABONE OL
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin önündeki en önemli gündem maddelerini su, gıda ve güvenlik olarak özetledi. Rona Yırcalı'nın Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yaptığı Balıkesir Elektromekanik Sanayi'nin (BEST) yeni üretim tesislerinin açılışına katılan Ergün, şöyle konuştu: "Türkiye'yi Avrasya'nın yüksek katma değerli ve yüksek teknolojili bir üretim merkezi haline getirmek yeni stratejimizdir. Ama asıl önemli olan ürettiklerimizi satmak. Önümüzdeki yıl, Türkiye en büyük 20 ülke içinde 16'ncılığa çıkacak. Su güvenliği, gıda ve enerji güvenliğine dikkat etmemiz gerekiyor. Çin ve Hindistan da zenginleşince -bunları Çindistan olarak da adlandırıyorlar- onların da tüketim alışkanlıkları değişecek. Henüz bizim kadar gıda ve enerji tüketmiyorlar."

SADECE MORAL İSTİYORUZ

Ergün, Atatürk'ün 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' ve 'Türkiye'yi çağdaş uygarlıklar düzeyine çıkarmak' hedeflerinin lafta kalmaması gerektiğini vurgulayarak, "Türkiye, 3 tarafı denizle, 4 tarafı düşmanla kaplı bir ülke olmamalıdır" dedi. TOBB Başakın Rifat Hisarcıklıoğlu da, "Kriz mutlaka bitecek. Çok şey istemiyoruz, istediğimiz sadece moral" dedi.

Best 5 kıtada 48 ülkeye trafo satıyor

3 5 kıtada 48 ülkeye ihracat yapıyor. 3 1000 kişiye istihdam sağlıyor. Çalışanların yaş ortalaması 30 civarında. 3 İSO 500 2008 listesinde 269. sırada yer alıyor. 3 Son beş yılda ciro 13 kat arttı. 3 Fabrika, 18 ayda 200 milyon dolarlık yatırımla hayata geçti. 3 Toplam 50 bin metrekarelik kapalı üretim alanı bulunuyor. 3 Best, yüzde 100 yerli sermayeyle Türkiye'nin ikinci büyük transformatör üreten tesisi.

Krize rağmen 200 milyon TL'lik yatırım
Best Başkanı Rona Yırcalı, Türkiye'nin ikinci büyük transformatör üreten tesisinin açıldığını belirterek, "45 yıl önce ilk ihracatı yaptığımızda heyecanlanmıştık. Bugün 5 kıtada 48 ülkeye ihracat yapıyoruz ve son 5 yılda ciromuz 30 kat arttı. Global ve ülkesel ekonomik krize rağmen 200 milyon liralık yatırımla bu ikinci tesisimizi 18 ayda tamamlayıp, üretime geçirdik" dedi.

BUGÜN NELER OLDU