'Bütçe açığını zamla, borçla para basarak kapatmayız'

Sanayi Bakanı Ergün, 60 milyar dolarlık bütçe açığının borçlanmayla, zamla veya para basarak kapatılmayacağını, büyümeye paralel vergi gelirlerinde yaşanacak artışın açığı azaltacağını söyledi

Pazar 26.10.2009
ABONE OL
SABAH'ın ortaya çıkardığı içinde radyo ve TV olan her türlü araçtan TRT payı kesilmesiyle ilgili soruları yanıtlayan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Orta Vadeli Program'da (OVP) yeni vergi öngörülmediğini, 60 milyar dolarlık bütçe açığını borçlanmayla, zamla veya para basmayla kapatmayacaklarını söyledi. Balıkesir'de bir firmanın açılışının ardından soruları yanatlayan Ergün, 2010'da Türkiye ekonomisinin yüzde 3.5 büyüyeceğinin öngörüldüğünü hatırlattı "Büyük ihtimalle yüzde 3.8 veya yüzde 4 büyürüz" dedi.

YENİ YAKLAŞIM OLABİLİR

Vergi gelirlerindeki artışın ekonomik büyümeyle tedarik edilececeğini kaydeden Ergün "Bütçe açığını ya vergilerle karşılayacaksınız, ya borçlanmayla, ya Kamu İktisadî Teşebbüsü (KİT) ürünlerine zam yapacaksınız, eskiden olsa para basmayı finansman aracı olarak kullanabilirdiniz ya da dış borçla karşılayacaksınız. Ekonomik büyüme vergi gelirlerini doğal olarak artırdığı müddetçe herhangi bir vergi kaynağına ihtiyaç olmaz" dedi. 2009 bütçesinin 60 milyar dolar açıkla kapatılacağını belirten Ergün "OVP bu tahribatı giderecek bir program. Programın sonuçlarına göre yeni yaklaşımlar ortaya çıkabilir" dedi. Türkiye'nin artık krizin ağır etkilerine maruz kalmayacağını söyleyen Ergün 2010'da küçük dalgalanmaların yaşanabileceğini öngördü.