Haber turu

Brown'dan durgunluğu aşma sözü
TARİHİNİN en uzun ekonomik durgunluğunu yaşayan İngiltere'de Başbakan Gordon Brown, ülkesini ekonomik durgunluktan çıkarmakta kararlı olduğunu söyledi. Brown, başbakanlığın resmi internet sayfasında yayınlanan açıklamasında "Yıl sonuna kadar ekonominin büyüme noktasına dönmesini sağlamak konusunda söz veriyorum" dedi. Halka ve şirketlere sağlanan finansman desteğini ve yatırımları kesmenin şu an için "intihar olacağını" belirten Brown, "Bazı alanlarda güvenin yeniden temin edildiğine dair sinyaller olsa da, dikkatli olmalıyız" dedi.

Opel'in satış kararı siyasi mi?
ALMAN otomotiv şirketi Opel'in, Avusturya- Kanada ortaklığındaki Magna'ya satışı Kasım ayına sarktı. Opel'in bağlı bulunduğu Amerikan General Motors'un Yönetim Kurulu, konunun 3 Kasım'da yapılacak toplantıda ele alınacağını açıkladı. General Motors Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı John Smith, toplantıda AB Komisyonu'nun satış konusundaki çekincelerinin masaya yatırılacağını belirtti. AB Komisyonu, General Motors yönetiminden, satış kararının politik bir baskı olmaksızın alındığı konusunda somut bir açıklama yapmasını talep ediyor.

Capmark iflasını isteyecek
10 milyar dolarlık varlık ve 360 milyar dolarlık hizmet portföyü ile ABD'nin en büyük ticari gayrimenkul finans şirketi Capmark iflasın eşiğine geldi. Mortgage kredi ve hizmetleri alalnında faaliyet gösteren Capmark Financial Group, ikinci çeyrekte sorunlu krediler yüzünden 1.6 milyar dolar zarar etmişti. Warren Buffett'ın sahip olduğu Berkshire Hathaway ve Leucadia National, Capmark Financial Group'u 490 milyon dolara satın almak istemişti. Anlaşma için tanınan 60 günlük süre 2 Kasım'da doluyor. Şirket iflasa başvurarak anlaşma için 60 gün daha kazanacak.

BİZE ULAŞIN