Kartları sevdik, bankaları devleştirdik

Kredi kartı harcamalarını 5 yılda % 207 artıran Türk halkı, bankaları devler ligine soktu. 6 Türk bankası kredi kartı hacmiyle dünyada ilk 100'e girdi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 26.10.2009 ABONE OL
Türk bankaları kredi kartı kullanımında devler liginde üst sıralara tırmanıyor. Veriler, tüm şikâyetlere rrağmen kredi kartlarını çok sevdiğimizi gösteriyor. Son 5 yılda kredi kartı cirosu yüzde 207 arttı. Kredi kartı sayısı 44 milyona çıktı. Nilson Report'un 2008 sonu verilerine göre ise kredi kartı borç bakiyesi en yüksek olan 100 banka listesinde 6 Türk Bankası var. Yapı Kredi bankası 4.9 milyar dolarla 40'ıncı, Garanti Bankası 4.52 milyar dolarla 41'inci sırada yer alıyor. Listede İş Bankası 54, Akbank 57, Finansbank 72 ve HSBC Türkiye ise 86'ıncı bulunuyor. Ülke bazında rakamlar da Türk halkının kredi kartlarını birçok gelişmiş ülkeden daha fazla benimsediğini ortaya koyuyor. Listeye giren bankaların kullandırdığı kredinin büyüklüğü 18.5 milyar dolar... Listedeki diğer ülkelerle karşılaştırdığında Türkiye, İtalya, İspanya gibi ülkeleri sollayarak 8'inci sıraya tırmandı. Kartlarda yakalanan başarıyı değerlendiren Yapı Kredi Bankası Pazarla Grup Başkanı Hakan Kaplan, Türk bankalarının genç ve yenilikçi yapısının başarıdaki kilit rolüne dikkat çekiyor.

'Takipteki oranlar 2010 başında düşecek'

KAPLAN, kredi kartı kullanımında geçmişte hatalar yapılsa da, tüketicilerin kart kullanımında artık daha bilinçli olduğunu, geçmişten dersler çıkardığını belirtti. Kaplan, takipteki kredi kartı oranının artışın yavaşladığını ve 2010 başından itibaren düşmeye başlayacağını öngördü.

BUGÜN NELER OLDU