Aylık Sanayi Üretim Endeksi açıklandı

Takvim etkisinden arındırılmış aylık sanayi üretim endeksi, Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,9 azaldı.

Salı 27.10.2009 10:55
Güncelleme: Salı 27.10.2009 10:55
ABONE OL
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ''Mevsim ve Takvim Etkilerinden Arındırılmış Göstergeler, Aylık Sanayi Üretim Endeksi Ağustos 2009'' sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış aylık sanayi üretim endeksi Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,9 azalırken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış endeks bir önceki aya göre yüzde 0,1 azaldı.

TÜİK ve Merkez Bankası, kullanıcılar ile karar alıcıların ardışık aylara/dönemlere ait verileri karşılaştırabilmelerine imkan sağlamak amacıyla kısa dönemli ekonomik göstergelerde mevsim ve takvim etkilerinden arındırma çalışmalarına Aylık Sanayi Üretim Endeksi ile başlamıştı.

Bu çalışmalarda Avrupa İstatistik Ofisi'nin tavsiyelerine uygun yöntemler kullanılıyor ve bültende yalnızca Toplam Sanayi Üretim Endeksi'ne ait mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış veriler yayımlanıyor.

Bir önceki yılın aynı ayına/dönemine ait verilerin karşılaştırılmasında takvim etkilerinden arındırılmış seriler, bir önceki aya/döneme ait verilerin karşılaştırılmasında ise mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriler kullanılıyor.