Doğan reddi hâkim istedi amaç Danıştay

4.8 milyarlık teminat isteminde yürütmeyi durdurma talebini red kararını İdare Mahkemesi'ne taşıyan Doğan Grubu, itirazı inceleyen mahkemenin iki üyesi için reddi hâkim istedi. Amacın konuyu Danıştay'a taşımak olduğu belirtildi

Maliye'nin kestiği 4.8 milyar liralık vergi cezası için istediği teminatlara ilişkin açtığı dört ayrı yürütmeyi durdurma davasından ikisini kaybeden Doğan Grubu, reddi hâkim talebinde bulundu. Kocasinan ve Halkalı Vergi Dairesi kesilen 4.8 milyar liralık vergi cezası için Doğan Grubu'ndan teminat istemiş, Aydın Doğan'ın avukatları dört ayrı vergi mahkemesinde yürütmeyi durdurma talebiyle dava açmıştı. Önce 9. ardından da 1. Vergi Mahkemesi bu talebi reddetti. Doğan Grubu avukatları 9. Vergi Mahkemesi'nin verdiği ret kararını Bölge İdare Mahkemesi'ne taşıyarak itiraz etti. Doğan Grubu'nun 9. Vergi Mahkemesi'nin kararına ilişkin itirazı, Vergiden Sorumlu Başkanvekili Hâkim Selahattin Kuzucu başkanlığındaki heyet tarafından incelemeye alındı. Doğan Grubu avukatları, Bölge İdare Mahkemesi'nin karar vermesine birkaç gün kala, mahkeme heyetinden Hâkim Selahattin Kuzucu dışında diğer hakimler hakkında reddi hakim talebinde bulundu. Doğan Grubu'nun reddi hâkim talebinin arkasında ince bir taktik planının olduğu iddia edildi. Doğan Grubu avukatlarının bu dosyayı da yine Danıştay'a götürmeyi planladığı ileri sürüldü. İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 57/3'üncü maddesi gereğince birden çok üyenin (iki hakim) reddedilmesi sebebiyle bu istem doğrudan Danıştay'a gidecek. Eğer Danıştay reddi hakim talebini yerinde görürse işin esası hakkındaki kararı kendi verecek. Bir başka deyişle yürütmeyi durdurma konusundaki kararı Danıştay verecek. Eğer talebi reddederse kararı vermesi için dosyayı Bölge İdare Mahkemesi'ne gönderecek .

İNCE TAKTİK
Doğan Grubu, Doğan Yayın Holding'e kesilen 915 milyon liralık vergi cezasına ilişkin yine yürütmeyi durdurma talebinde bulunmuş, ancak davanın görüldüğü 8. Vergi Mahkemesi bu talebi reddetmişti. Doğan Grubu avukatları hukuki girişimler sonucunda dosyayı Danıştay'a taşımıştı. Dosyayı inceleyen Danıştay, Ekim ayı başında verdiği bir kararla Doğan Yayın Holding'in 915 milyon liralık vergi cezasına karşılık teminat istenmesiyle ilgili yürütmeyi durdurma talebini kabul etmişti. Doğan Grubu, Danıştay'ın aldığı bu kararı 4.8 milyar TL'lik vergi cezasının davalarında da emsal olmasını istemişti.

BİZE ULAŞIN