Domuz gribinde 'nakit' tavsiye

Şimdiye kadar bir kişinin hayatını kaybettiği domuz gribi ile ilgili aşı tartışmaları ve okul temizlikleri sürerken, para otoritesi Merkez Bankası'ndan (TCMB) da vatandaşlara önemli bir uyarı yapıldı.

TCMB Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan, virüsün yayılmasında madeni ve kağıt paraların da etkili olabileceğine işaret ederek, "Para elden ele dolaşıyor. Parayı elde tuttuktan sonra ellerinizi mutlaka yıkayın." tavsiyesinde bulundu.

4. Enflasyon Raporu'nu açıklayan TCMB Başkanı Durmuş Yılmaz, toplantıda domuz gribi konusundaki soruya, "Ekonomi açısından bir risk ve gerekli tedbirleri alıyoruz." cevabını verdi. Toplantı sonrası Cihan'a bankanın aldığı tedbirlerin ayrıntısını aktaran TCMB Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan, bina içinde toplu halde kullanılan yerlere antiseptikler koyduklarını söyledi. Yemekhanelerde özellikle el temizleyici hijyenlerin yerleştirildiğine işaret etti.

Uzmanların, virüsün özellikle el temasıyla geçtiğini vurguladığına işaret eden Turhan, vatandaşlara da önemli uyarılarda bulundu. Özellikle para alışverişlerinden sonra ellerin mutlaka yıkanmasını tavsiye eden Turhan, "Para elden ele dolaşıyor. Virüsü kapmış bir kişinin elinden çıkan para sizin cebinize de girmiş olabilir. Dolayısıyla parayı elde tuttuktan sonra ellerinizi mutlaka yıkayın." uyarısında bulundu.

"İKİ ÇOCUĞUMA DA DOMUZ GRİBİ AŞISI YAPTIRACAĞIM"
Merkez Bankası Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan, aşı konusundaki tartışmaları da yersiz bulduğunu söyledi. Bu konudaki soruya, 1980'lerde çocuk felci aşısının da "Bu aşı güvenilir değil. Bizi kısırlaştırmak için gönderildi." eleştirilerine değinerek cevap veren Turhan, o aşının çocuk felcini sıfırladığına vurgu yaptı. Domuz gribi aşısının sadece Türkiye'de değil bütün dünyada kullanıldığını kaydeden Turhan, iki çocuğunu da domuz gribi aşısı yaptıracağını ifade etti. "Merkez Bankası başkanı ve siz aşı olacak mısınız?" sorusuna ise "Bunu Sağlık Bakanlığı belirliyor. Kimlerin olması gerektiğini açıkladığında, listede varsak tabi ki olacağız." cevabını verdi.

BİZE ULAŞIN