EPDK'dan POAŞ'a dava

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Hatay'daki depolarında ''ulusal marker olmadığı tespit edilen'' madde ile ilgili olarak Petrol Ofisi Anonim Şirketi (POAŞ) hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Alınan bilgiye göre, EPDK bugünkü kurul toplantısında, Hatay'da yapılan denetimlerde POAŞ'ın depolarında bulunan maddenin ulusal marker olmadığının tespit edilmesi üzerine, konuyla ilgili soruşturma açılması kararı verdi.

Bu karar çerçevesinde POAŞ'tan yazılı savunması alınacak ve buna göre karar bağlanacak.

Hatay Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan denetimler sonucu POAŞ'ın Hatay'daki depolarında ulusal marker enjeksiyon cihazında 300 gramlık bir madde bulunmuş ve TÜBİTAK tarafından analiz edilen sıvının ulusal markerin niteliğini bozucu bir madde olduğu tespit edilmişti.

Petrol Ofisi Üst Yöneticisi (CEO) Melih Türker de bu maddeye ilişkin ''Sahte marker olduğu iddia edilen bu madde aslında ulusal marker enjeksiyon sistemlerinin çeperlerine yapışmış bulunan ulusal markerin de tam olarak enjeksiyonunun sağlanması için sistemin yıkanmasında kullanılan isopiropil alkol ya da motorin/benzin karışımıdır'' diye açıklamada bulunmuştu.

PETROL PİYASASI KANUNUNA GÖRE YAPTIRIMLAR
Petrol Piyasası Kanunu gereği rafinericiler ve dağıtıcıların yurt içinde pazarlayacakları akaryakıta, rafineri çıkışında veya gümrük girişinde EPDK'nın belirleyeceği şart ve özellikte marker eklemesi zorunlu bulunuyor.

Buna dönük Kurum, ulusal marker ve idarî ve teknolojik yöntemler ile bir denetim sistemini kurmakla yükümlü iken, valilikler de görevli elemanların başvurusu halinde denetim amaçlı alınacak numunelerin kullanıcı ve bayilerden alınmasını ve emniyetini sağlamakla sorumlu bulunuyor.

Numunelerde yapılacak testlerde ulusal markerin gerektiği şart ve seviyede bulunmadığı ve alınan numunelerin laboratuvar analizi ile teknik düzenlenmelere uymadığı tespit edilmesi durumunda ise idari para cezası ve yaptırımlar uygulanıyor. Kanunda yer alan ek maddeye göre de konunun adli boyutunda, kaçak petrolü satışa arz eden, satan, bulunduran, bu özelliğini bilerek ticari amaçla satın alan, taşıyan veya saklayan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile
cezalandırılıyor.

Yapılacak adli işlemlerin sonucunda ulusal markeri yetkisiz olarak üreten, satışa arzeden, satan, yetkisiz kişilerden satın alan, kabul eden, bu özelliğini bilerek nakleden veya bulunduran kişiye de iki yıldan beş yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılıyor. Ulusal markerin kimyasal özelliklerini taşımasa bile, bu madde yerine kullanılmak amacıyla üretilen kimyasal terkipler hakkında da bu fıkra hükmü uygulanıyor.

Kanunen daha ağır cezayı gerektirmeyen hallerde ise Kurul tarafından , tasfiye edilen kaçak petrolün vergiler dahil satış bedelinin üç katı tutarında ayrıca idari para cezası veriliyor.

BİZE ULAŞIN