Norveç'in vergi şeffaflığı aileleri markette utandırdı

Norveç vergi idaresinin yeni kanuni düzenlemeyle ülkedeki tüm vergi mükelleflerinin 2008 gelirlerini ve sahip oldukları varlıklarını resmi olarak açıklaması ülkede tartışma konusu oldu. Ülkedeki geleneksel şeffaflık olgusundan yola çıkarak Norveç Hükümeti'nin böyle bir düzenlemeye gittiği açıklanırken, uygulamaya karşı çıkanlar, insanların birbirlerinin yıllık kazanç ve varlıkları hakkında bilgi sahibi olmasının toplumda tehlike yaratacağını savundu.

ÇOCUKLAR RENCİDE OLDU
Norveç Vergi Mükellefleri Birliği Direktörü Jon Stordrange, düşük gelirli ailelerin çocuklarının okulda diğer arkadaşları tarafından rencide edildiğini belirterek, "Gelirleri düşük aileler marketlerde karşılaştıkları tanıdıkları tarafından, 'Bu kadar düşük gelirle nasıl geçiniyorsunuz?' şeklinde sorulara ve yorumlarla karşılaşıyor. Norveçlilerin ne kadar kazandığı ya da ne kadar servete sahip olduğu hükümetle vergi mükellefleri arasında kalması gereken özel konulardır" dedi. 4.8 milyon nüfusa sahip Norveç, 2007 yılında sanayileşmiş ülkeler arasında Danimarka ve Yeni Zelanda'dan sonra en yüksek üçüncü gelir vergisine sahip ülke konumunda yer aldı.

Norveç medyası ikiye bölündü
GEÇTİĞİMİZ hafta yayımlanan vergi bilgileri Norveç medyasını da ikiye böldü. Medyada bir kesim, daha fazla şeffaflık ve demokrasinin bir gereği olarak yeni düzenlemeyi desteklerken diğer kesim, kişilere özel vergi bilgilerinin hükümetle mükellefler arasında kalması gerektiğini savundu.

BİZE ULAŞIN