Akbank'ın dokuz aylık net kârı 2 milyar lirayı geçti

2009 yılının ilk dokuz aylık döneminde 2 milyar 13 milyon TL net kâr elde eden Akbank'ın krediler yoluyla ekonomiye 43 milyar lira kaynak sağladığı belirtildi

Akbank, 2009 yılının ilk dokuz aylık döneminde 2 milyar 13 milyon TL net kâr elde etti. Bankadan yapılan açıklamaya göre Akbank'ın aynı dönemdeki brüt kârı 2 milyar 505 milyon TL, brüt kâr üzerinden ayrılan vergi karşılığı da 492 milyon TL oldu. Geçen yıl aynı dönem net kârı, olağanüstü kalemler arındırıldıktan sonra, 1 milyar 336 milyon TL olan Akbank'ın ilk dokuz aydaki konsolide net kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 51 arttı.

KREDİLER % 13 ARTAR

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, dokuz aylık sonuçlara ilişkin yaptığı açıklamada "Akbank'ın dokuz aylık kârının önemli bölümü sürdürülebilir gelir kaynaklarından ve verimliliğe önem veren stratejilerimizin bir sonucu olarak operasyonel gelirlerinden kaynaklanıyor. Akbank, bundan sonraki dönemde de, risk yönetiminden ve aktif kalitesinden taviz vermeden, büyümeye ve Türkiye ekonomisine destek vermeye devam edecektir. 2010 yılında ekonomide gerçekleşmesini beklediğimiz pozitif büyüme ile sektör kredilerinde yüzde 12 yüzde 13 civarında bir artış gerçekleşebileceğini tahmin ediyoruz. Akbank olarak ise ekonomiye sağlayacağımız kredilerde sektörün üzerinde bir büyüme hedefliyoruz" dedi. Akkurt, Akbank'ın sermaye yeterlilik oranının yüzde 20.6 ile global bankalar arasında en üst sıralarda yer aldığını ve bu kuvvetin Akbank'ın büyümesindeki temel rekabet avantajı olacağını belirtti. Takipteki kredi oranının sektör ortalamasının oldukça altında kalarak, yüzde 3.9 olarak gerçekleştiğini belirten Akkurt, takipteki kredi alacakları için bu dönemde de yüzde 100 karşılık ayrılmasına devam edildiğini söyledi. Özellikle TL kredilerde ikinci çeyrekte başlayan artış eğiliminin yılın ikinci yarısında da sürdüğüne dikkat çeken Akkurt, Akbank'ın yılın ilk dokuz ayında krediler yoluyla ekonomiye sağladığı desteğin 43 milyar TL'ye ulaştığını belirtti.

Dubai ofisi Aralık ayında açılacak

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, bankanın Körfez ülkelerindeki fırsatları değerlendirmek üzere Dubai'de açacağı ofisin Aralık ayında faaliyetlerine başlayacağını söyledi. Akkurt, "Akbank Dubai ofisi, yatırım bankacılığı ve kurumsal finansman alanlarında danışmanlık, halka arz ve şirket birleşmeleri konularında aracılık ve özel bankacılık hizmetleri sunacak" dedi.

BİZE ULAŞIN